Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin etik değerlere yatkınlıkları ile akademik kıskançlıkları arasındaki ilişki
The relationship between predisposition to ethical values and academic jealousy of students studying in sports sciences faculties
  1. Tez No: 819586
  2. Yazar: FATMA AĞBUĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARBAROS SERDAR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Spor, Philosophy, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin etik değerlere yatkınlıkları ile akademik kıskançlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve etik değerler ile akademik kıskançlığın cinsiyet, bölüm ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığını belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'nin on bir farklı şehrinde bulunan on bir üniversitenin spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören toplam 745 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile Kaya (2015) tarafından geliştirilen“Etik Değerlere Yatkınlık Ölçeği”ve Koçak (2019) tarafından geliştirilen“Akademik Kıskançlık Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sonuçları şöyle özetlenebilir: 1) Etik değerler genel ve alt boyutlarının ortalamalarına bakıldığında spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin etik değerlere önem verdikleri görülmektedir. Alt boyutlardan“kendine yönelme”alt boyutunun ifade ettiği akademik kıskançlık“haset”ve“olgunluk”alt boyutlarının ifade ettikleri akademik kıskançlıktan daha yoğun yaşanmaktadır. 2) Araştırmanın bulgusuna göre cinsiyet değişkeni üniversite öğrencilerinin“etik değerlere”yatkınlıklara ilişkin görüşlerinde oldukça etkili olmaktadır. 3) Rekreasyon bölümü öğrencilerinin beden eğitimi bölümü öğrencilerinden daha yüksek puan ortalamasına sahip oldukları ve sadece“kendine yönelme”alt boyutunda rekreasyon bölümü öğrencilerinin hem antrenörlük ve hem de beden eğitimi bölümü öğrencilerinden istatistiki anlamda daha yüksek puan ortalamasına sahip olduğu belirlenmiştir. Öte yandan bölümler arası“etik değerler”genel ortalamasında ve alt boyutlarında anlamlı farklılıklar görülmemiştir. 4) Spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin“kendine yönelme”alt boyutlunda sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık göstermemesine rağmen,“akademik kıskançlık”genel ölçekte“haset”ve“olgunluk”alt boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Bununla birlikte, öğrencilerin Etik Değerlere Yatkınlık Ölçeği'ne ilişkin“genel ölçek”,“sevgi”,“adalet”ve“iş birliği”alt boyutunda sınıf düzeylerine göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. 5) Öğrencilerin etik değerlere yatkınlıkları ile akademik kıskançlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi için yapılan korelasyon analizi sonucuna göre“akademik kıskançlık”genel ve“etik değerlere yatkınlık”genel boyutlarında negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the ethical values proneness of the students studying at the faculties of sports sciences and their academic jealousy, and to determine whether ethical values and academic jealousy make a statistically significant difference according to the variables of gender, department and grade level. The study group of the research consists of a total of 745 students studying in the faculties of sports sciences of eleven universities in eleven different cities of Turkey. The data of the research were collected through the“Personal Information Form”prepared by the researcher, the“Susceptibility to Ethical Values Scale”developed by Kaya (2015) and the“Academic Jealousy Scale”developed by Koçak (2019). According to the results of the research, 1) when the averages of the general and sub-dimensions of ethical values are examined, it is seen that the students of the faculty of sports sciences attach importance to ethical values. Academic jealousy expressed by the“self-directedness”sub-dimension is experienced more intensely than the academic jealousy expressed by the“envy”and“maturity”sub-dimensions. 2) According to the findings of the study, it can be said that female students are more positive in terms of“predisposition to ethical values”general scale,“love”and“cooperation”than male students. In other words, the gender variable is very effective in the opinions of university students regarding their predisposition to“ethical values”. 3) Considering the differences in academic jealousy and susceptibility to“ethical values”of students from different departments of Faculties of Sport Sciences, when the general score of“academic jealousy”is examined, it is seen that the students of the recreation department have a higher average score than the students of the physical education department, and only in the“self-directedness”sub-dimension, the recreation department students have a statistically higher average score than both coaching and physical education departments. On the other hand, no significant differences were observed in the general average and sub-dimensions of“ethical values”among departments. 4) Although the students do not differ significantly in the“self-direction”sub-dimension according to the grade level, there are significant differences in the sub-dimensions of“academic jealousy”,“envy”and“maturity”. On the other hand, the“general scale”,“love”,“justice”and“cooperation”sub-dimensions of the“ethical values”inclination scale of the students studying at the faculties of sports sciences show significant differences according to their grade levels. 5) A negative significant relationship was found in the general dimensions of“academic jealousy”and“predisposition to ethical values”.