Ahmed El-Maraşî Ed-Debbağnin 'Haşiye Alâ Tefsiri Sûreti'l İhlâs Li-İbn Sinâ' adlı eserinin edisyon kritiği
  1. Tez No: 602799
  2. Yazar: AHMED BAKKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tefsir ilmi başlı başına kendi en önemli İslam İlimlerinden birisi olması yönüyle diğer ilim ve sanat dallarından ayrılır. Zira mucizevî olan ilahî nassların anlaşılmasında tefsir ilmine dönüş ve müracaat bir zorunluluktur. İlahî nassları anlama yollarından biri de hikmet ehlinin yoludur ki bu yol, nassların anlaşılmasında nadiren tercih edilen bir yol olarak bilinir ki çoğunlukla da tefsir yoluna aykırı bir yol olarak görülmüştür; ancak bu da aslı itibariyle bir tefsir tarzıdır. Çünkü hikmet ehli kişilerden de bizzat tefsir ulemasına Kur'an nasslarının anlaşılması için koydukları tefsir kurallarıyla uyumlu ve Kur'an nasslarını tefsir eden açıklamalar sadır olmuştur. Bunlardan birisi de meşhur âlimlerden İbn Sinâ'dır. Kendisi hikmet yolunu tutmuş ve şeriatın genel olarak ortaya koyduğu bazı şeyleri bu yolla bize ulaştırmaya ve açıklamaya çalışmıştır. Bu yol ulema tarafından kabul görmüş ve hikmet ehlinin tefsir üzerine ortaya koydukları bu yol hakkında söylediklerinin anlaşılması için telifler ve haşiyeler yazmışlardır. İlmî eserlere haşiye yazımında herkesin bir üslubu vardır ve bu üsluplar da hikmet ehlinin ortaya koyduğu yola aykırı değildir. İşte bu meyanda ortaya konan şerh ve haşiyelerde takip edilen üslup ve yollardan birisi de Ahmed el-Maraşî ed-Debbağî'dir. Kendisi mücmel olanları açıklamış, açıklama babında ilave edilmesi gerekenleri de ilave etmiş, mücmel olanları ayrıntılı bir şekilde ortaya koymuş ve izlenen bu yola yeni bir güzellik katmıştır. Bizler de Ahmed el-Maraşî ed-Debbağî'nin“Hâşiye Alâ Tefsiri Sûreti'l-İhlâs li-İbn Sinâ”isimli bu haşiyeyi tahkik ederek ilim dünyasına sunmak için bu çalışmayı yaptık.
Özet (Çeviri)
Introduction of Research -to be known that the interpretation of Quran is distinguished from other arts and sciences by being intended for itself; it's the only resource of understanding the miraculous divine text. (Holy Quran) in the understanding of the devin nas the science of tefsir exegesis is a necessity one other way of understanding devin nas is the path of wisdom which is usually cosidered contray to tefsir however th-is also a commentary style There have also been explanation of quran nas by wish people which are in accordance with are in accordance with the rules of tafsir One of them was Ibn Sina, he followed the path of wısdom and trıed toexplaın the things that shari reveled to explain the thing that sharia revealed This path was accepted by the ulema and they write postscripts to clarify these thougnts Each person has his own style in writing scientific writing these styles aren't opposed to the path of the people of wisdom one of whom was ahmed el- marasi ed- debbagi He explained the succints and added his own explanation and this enrich the path So we studied the hasiye ala ttefsir suretil -ihlas li -ibn sins by ahmed el-marasi and sulomited it the islsmic world may Allah bless him, who interpreted it as a general by this way which was appreciated by scientists. Furthermore, they explained his interpretation by footnotes to be the resource of understanding this way of interpretation. Consistent with the way of wise, there were many types of explanation. One of the most beautiful types was that of Imam Ahmed Al-Marashi Al-Dabaghi, may Allah bless him, because of clarifyingı the general things and adding the needed details.