Güncellenen ortaöğretim matematik dersi öğretim programına yönelik öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of teachers' views towards updated secondary school mathematics curriculum
- Tez No: 602835
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada, 2017-2018 akademik yılında okullarda uygulanmaya başlanan güncellenen ortaöğretim matematik öğretim programının, program kapsam ve içeriğinde öne çıkan temel değişiklikler bağlamında öğretmen görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Güncellenen ortaöğretim matematik öğretim programı 2017-2018 eğitim öğretim yılında sadece 9. sınıf öğrencilerinde uygulanmaya, 2018-19 eğitim öğretim yılında ise 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinde kademeli geçiş yapılmadan doğrudan uygulanmaya başlanmıştır. Öğretmenlerin güncellenen matematik öğretim programının revize süreci, programın içerik boyutu ve programın giriş kısmına ait başlıklarla ilgili görüşleri geliştirilen öğretmen görüşme formu ile elde edilmiştir. Bu bağlamda, araştırmanın amacına uygun olarak araştırmacı tarafından matematik dersi öğretim programına yönelik öğretmen görüşme formu oluşturulmuştur. Araştırmanın sonuç odaklı olmaktan ziyade süreç odaklı olması, var olan durumu nedenleriyle ele almayı ve buradan bir sonuca ulaşmayı amaçlaması nedeniyle nitel araştırma deseni belirlenmiştir. Bu çalışmaya, 8 gönüllü matematik öğretmeni katılmıştır. Çalışmaya katılan matematik öğretmenleri matematik derslerini yürüten ve çalışmaya katılmak için istekli olan matematik öğretmenlerinden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan öğretmenler yeni matematik dersi öğretim programının revizyon çalışmalarına katılmış veya kitap yazarı olarak bu sürece dahil olmuştur. Çalışmada öğretmenlerin görüşlerinin değerlendirilmesi amacıyla nitel veriler için içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgular öğretmenlerin yeni öğretim programı hakkında genel olarak olumlu düşüncelere sahip olduklarını göstermiştir, fakat öğretmenlerin yine birçok konuda endişe duyduğu gözlenmiştir. Araştırma sonuçlarının 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde yeniden yapılacak olan öğretim programı revizyon sürecinde yol gösterici olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the views of teachers in the context of the majör changes in the scope and content of the updated secondary mathematics curriculum, which was implemented in schools in 2017-2018 academic year. In the 2017-2018 academic year the updated secondary mathematics curriculum was implemented only in the 9th grade students and in the 2018-19 academic year, it was implemented directly without gradual transition in the 10, 11 and 12th grade students. The revised process of the updated mathematics curriculum of the teachers, the content dimension of the program and the opinions about the titles of the introduction part of the program were obtained through the teacher interview form that is developed. In this context, in accordance with the aim of the research, teacher interview form was prepared for the mathematics curriculum by the researcher. The qualitative research design was determined because the research wasprocess-oriented rather than result-oriented, aimed at addressing the existing situation for reasons and reaching a conclusion from it. 8 volunteer mathematics teachers participated in this study. The mathematics teachers who participated in the study consisted of mathematics teachers carrying out mathematics lessons and willing to participate in the study. Teachers who participated in the study participated in the revision studies of the new mathematics curriculum or participated in this process as a book author. In the study, content analysis was conducted for qualitative data in order to evaluate teachers opinions. The findings of the study showed that teachers generally had positive thoughts about the new curriculum, but teachers were again worried about many issues. It is considered that the results of the research are guiding in the revision process of the curriculum which will be carried out within the framework of 2023 education vision.