Üstün yetenekli ve normal gelişim gösteren öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of attitudes of gifted students and students with normal development for physical education and sport course
  1. Tez No: 603059
  2. Yazar: SEVDA AKBULUT İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ FATMA ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma üstün yetenekli ve normal gelişim gösteren öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarını incelemek amacı ile yapılmıştır. Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bulunan toplam 5 Bilim ve Sanat Merkezinde (BİLSEM) eğitim alan üstün yetenekli öğrenci ve bu merkez ilçelerde yer alan rastgele yöntem ile seçilen 10 devlet okulunda öğrenim gören normal gelişim gösteren öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim alan 141 üstün yetenekli ve devlet okullarında öğrenim gören 253 normal gelişim gösteren toplam 394 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan ve katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla kullanılan Kişisel Bilgi Formu ve araştırmanın amacına uygun olarak belirlenen Kalemoğlu Varol, Ünlü, Erbaş ve Sünbül (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan 16 maddelik bilişsel ve duyuşsal olmak üzere iki faktörden oluşan“Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Üstün yetenekli öğrencilerden ve normal gelişim gösteren öğrencilerden toplanan verilerin dağılımlarına ilişkin normallik varsayımlarının test edilmesinde Kolmogorov-Smirnov Z testi kullanılmıştır. Bu bağlamda normallik varsayımı sağlamadığından dolayı karşılaştırmalarda nonparametrik istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Öğrencilerin demografik özellikleri içerisinden iki grup olan değişkenlere göre tutum ölçeğinin geneli ve alt faktörlerinden aldıkları puanlar arasındaki farklılığa Mann-Whitney U Testi analizi ile bakılmıştır. Öğrencilerin demografik özellikleri içerisinden ikiden fazla grup olan değişkenlere göre tutum ölçeğinin geneli ve alt faktörlerinden aldıkları puanlar arasındaki farklılığa Kruskal-Wallis H testi ile bakılmıştır. Aynı zamanda Kruskal-Wallis H testinde anlamlı farklılık çıkması durumunda gruplararası karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi kullanılarak hangi gruplararasında fark olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, üstün yetenekli öğrencilerin ve normal gelişim gösteren öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik bilişsel tutumları ve genel tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu, duyuşsal tutumlar arasında ise anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Üstün yetenekli öğrencilerin bilişsel ve genel tutum puanlarının, normal gelişim gösteren öğrencilerin bilişsel ve genel tutum puanlarından daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the attitudes of gifted students and students with normal development towards physical education and sports lessons. In this research, t search model was used. The population of the research was composed of 985 gifted students who received education in 5 Science and Art Centers (BİLSEM) in the central districts of Ankara province and a total of 5339 normal development students between studying 10 state schools selected by random method in these districts in 2018-2019 academic year. The sample of the study consisted of 394 volunteer students with 141 gifted students who were educated in BİLSEMs and 253 students with normal development educated in public schools. The Personal Information Form, which was prepared by the researcher as a data collection tool and used to determine the demographic information of the participants and the“Physical Education Course Attitude Scale”composed of two factors as cognitive and affective including 16 items which were adapted to Turkish by Kalemoğlu Varol, Ünlü, Erbaş and Sünbül (2016) determined in accordance with the object of the research were used. Kolmogorov-Smirnov Z test was used to test the normality assumptions regarding the distribution of data collected from gifted students and students with normal development. In this context, nonparametric statistical techniques have been used in the comparisons since they do not provide the assumption of normality. Mann-Whitney U Test analysis was used to determine the difference between the scores of the general and sub-factors of the attitude scale according to the variables which are two groups within the demographic characteristics of the students. The difference between the scores obtained from the general and sub-factors of the attitude scale according to the variables which are more than two groups within the demographic characteristics of the students was examined by the Kruskal-Wallis H test. At the same time, if there was a significant difference in Kruskal-Wallis H test, Mann-Whitney U test was used to determine the difference between the groups. According to the results of the research, it was found that there was a statistically significant difference between cognitive attitudes and general attitudes of gifted students and students with normal development towards physical education and sports lesson, and there was no significant difference between affective attitudes. It was concluded that the cognitive and general attitude scores of gifted students were lower than the cognitive and general attitude scores of normally developing students.