Farklı sıcaklıklarda gül posası kullanılarak üretilmiş biyokömürün çilek bitkisi gelişimi ve mineral beslenmesine etkisi
Effects of biochar that obtained from oily rose pulp at different temperatures on strawberry growth and mineral nutrition
- Tez No: 603351
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Biyokömür ya da biyolojik kömür, organik atıkların oksijensiz ortamda ısıl işleme maruz bırakılarak kömürleştirilmesi sonucu elde edilen üründür. Bu madde, üretiminde kullanılan hammaddeye ve üretim sıcaklığına bağlı olarak farklı özellikler kazanmaktadır. Bu çalışmada biyokömür üretiminde üretim sıcaklığının, elde edilen biyokömürün çilek bitkisinin gelişimi be besin elementi alımı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma saksı denemesi şeklinde gül posası kullanılarak 340, 380, 420, 460 ve 500 derece değerinde üretilen beş farklı biyokömür, 0, 400 ve 800 kg/da olmak üzere 3 farklı doz ve 3 tekerrür olarak yürütülmüştür. Tüm saksılara temel gübreleme yapılmış olup, ekim ile birlikte 100 mg/kg N, 150 mg/kg P2O5, 150 mg/kg K2O verilmiştir. Çiçeklenme başladıktan sonra saksılara 100 mg/kg N uygulaması tekrarlanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar biyokömür üretiminde kullanılan sıcaklığın elde edilen biyokömürün çilek bitkisinin gelişimi ve besin elementi alımı üzerine etkili olduğunu göstermiştir. Verim değerleri hem sıcaklık hem de doz uygulamasından olumlu etkilenmiştir. Sonuçlar, denemede seçilen en düşük ve en yüksek sıcaklık olan 340 ve 500 derecenin belirlenen parametreler üzerinde genellikle olumsuz etkide bulunduğunu göstermiş, gül posasından biyokömür üretiminde 380, 420 ve 460 derece sıcaklıkların tercih edilmesinin yararlı olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biochar or biological charcoal is a product that obtained by carbonization of organic wastes with heat treatment in an oxygen-free environment. This material gains different properties depending on the raw material used and its production temperature. The aim of this study was to determine the effects of production temperature on plant growth and nutrient uptake of strawberry plants. The study was carried out as a pot experiment using five different biochar produced at 340, 380, 420, 460 and 500 degrees, 3 different doses as 0, 4000 and 8000 kg ha-1 and 3 replications, using rose pulp. Basic fertilization was performed in all pots as 100 mg kg-1 N, 150 mg kg-1 P2O5, and 150 mg kg-1 K2O were given with planting. After the beginning of flowering, 100 mg kg-1 N was repeated. The results of the study showed that the temperature used in biochar production was effective on the development and nutrient uptake of strawberry plant. Yield values were positively affected by both temperature and dose treatments. The results showed that the lowest and highest temperatures selected in this trial, 340 and 500 degrees, generally had a negative effect on determined parameters. It was concluded that 380, 420 and 460 degrees temperatures would be beneficial in biochar production from rose pulp.