Doğrudan yabancı yatırım teşvikleri: Türkiye-Kazakistan karşılaştırması
Foreign direct investment incentives: Turkey-comparison of Kazakhstan
  1. Tez No: 603355
  2. Yazar: HÜLYA TOĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yatırımlar ülkelerin ekonomilerinde özellikle ekonomik büyüme ve kalkınma açısından önemli biri paya sahiptir. 1980 sonrasında Dünya'da finansal serbestleşmenin de başlaması ile birlikte kalkınma ve büyüme gayretinde olan gelişmekte olan ülkeler ekonomilerini uluslar arası konuma açtılar. Yabancı yatırım, kişi ve kuruluşların yatırım kaynaklarını (makina teçhizat, bina, teknik bilgi, teknoloji vb.) başka bir ülkeye taşınmak koşuluyla yapmış oldukları yatırım olarak tanımlanabilir. Yatırımların doğrudan yapılması dışında yatırımcılar yatırımlarını portföy yatırımları, yalnız veya yerel yatırımcılarla ortaklaşa yatırımlar şeklinde de gerçekleştirebilmektedir. Ancak kalkınmanın sağlanabilmesi ve kalıcı hâle gelebilmesi için yatırımların ülkeye direk yapılması önemlidir. Böylelikle gelişmekte olan ülkeler ekonomik düzeylerini daha iyi duruma getirmektedir. Yapılan yatırımların sonucunda her zaman olumlu etki söz konusu olmamaktadır. Ancak ülkeler doğrudan yatırımların getirmiş oldukları istihdam, teknoloji ve bilgi transferi gibi olumlu ve avantajlı sonuçları daha fazla önemsemektedirler. Ülkeler bu avantajlardan yararlanmak için doğrudan yabancı yatırımları istisnalar, vergi muafiyetleri, piyasa öncelikleri, altyapı hizmetleri ve hatta tekel hakları vererek yabancı şirketleri kalıcı yatırım için çekmeye çalışmaktadırlar. Bu kapsamda Türkiye ve Kazakistan'ın doğrudan yabancı yatırımlar için yapmış oldukları teşvikler incelenerek, iki ülke karşılaştırması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Investments have an important share in the economies of the countries, especially in terms of economic growth and development. With the start of financial liberalization in the world after 1980, developing countries, which are trying to develop and grow, opened their economies to an international position. Foreign investment can be defined as the investment made by individuals and organizations provided that their investment resources (machinery, equipment, buildings, technical information, technology, etc.) are moved to another country. In addition to direct investments, investors can also invest in portfolio investments, solely or jointly with local investors. However, it is important to make investments directly to the country in order to ensure development and to make it permanent. Thus, developing countries improve their economic level. As a result of the investments made, there is not always a positive effect. However, countries attach more importance to the positive and advantageous results of direct investments such as employment, technology and knowledge transfer. In order to take advantage of these advantages, countries are trying to attract foreign companies for permanent investment by giving foreign direct investments exceptions, tax exemptions, market priorities, infrastructure services and even monopoly rights. In this context, Turkey and examining incentives for foreign direct investment they have made in Kazakhstan, the two countries will be made comparison.