Öğrenci yanıt sistemlerinden Kahoot!'un üniversite öğrencilerinin İngilizce kelime öğrenme başarıları ve tutumları üzerindeki etkisi
The effect of Kahoot! as a student response system on the attitudes and success of university students in learning English vocabulary
  1. Tez No: 603588
  2. Yazar: HATİCE BOZKURT TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN KUYUMCU VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrenci yanıt sistemlerinden Kahoot!'un üniversite öğrencilerinin İngilizce kelimeleri öğrenme düzeylerine ve İngilizce öğrenmeye yönelik tutumlarına etkisi ile Kahoot!'a yönelik görüşlerinin belirlenmesidir. Çalışma üniversite öğrencileriyle gerçekleştirilmiş ve öğrencilerin kelimeleri öğrenme düzeyleri değerlendirilmiştir. Araştırmaya deney(36) ve kontrol(25) grubu öğrencilerinden oluşan toplamda 61 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin kelime başarılarını ölçmek için pilot uygulamadan geçirilmiş bir test hazırlanmıştır. Hazırlanan test deney ve kontrol grubu öğrencilerine ön test olarak uygulanmış ve iki grubun kelime başarılarının birbirine denk olduğu görülmüştür. Ön test ile birlikte Aydoslu (2005) tarafından hazırlanan İngilizce dersine yönelik tutum ölçeği uygulanmıştır. Uygulama sürecinde deney grubunda derslerin kitaptan işlenmesine ek olarak altı hafta Kahoot! kelime quizleri uygulanmış ve kontrol grubunda dersler normal seyrinde yürütülmüştür. Uygulama bittikten sonra hazırlanan başarı testi ve aynı tutum ölçeği son test olarak iki gruptaki öğrencilere uygulanmıştır. Son test uygulandıktan sonra deney grubu öğrencilerinden gönüllü olan 12 öğrenci ile sürece yönelik görüşlerini öğrenmek amacıyla açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Başarı testinin ve tutum ölçeğinin sonuçları istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Görüşmeler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Bu yüzden araştırma, nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma desende yürütülmüştür. Araştırmanın sonuçlarına göre İngilizce kelime öğretiminde Kahoot!'un kullanılmasının öğrencilerin başarısına çok az katkı sağladığı görülmüştür. Ancak görüşme sonuçlarına göre öğrencilerin Kahoot!'un İngilizce derslerinde kullanılmasına yönelik olumlu görüşlere sahip olduğu ve kullanılmasını destekledikleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca İngilizce kelime öğrenmede akılda tutma sorunu yaşadıkları ve uygulamanın kelimeleri hatırlamalarını sağladığını belirtmişlerdir. Sonuç olarak, Kahoot!'un hedef dilde kelime öğretimi için kullanılabileceği ve bu alanda daha kapsamlı çalışmalar yapılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of Kahoot!, a student response system, on English vocabulary learning levels and attitudes of university students towards learning English and to find out their opinions about Kahoot!. The study was conducted with university students and the vocabulary learning levels of students were assessed. A total of 61 students composed of a control group (N25) and an experimental group (N36) participated in the study. An achievement test which was applied as a pilot test to a similar group was prepared to determine students' vocabulary levels of the related vocabulary items. The test was applied to the control and experimental groups as pre-test, and it was found that the two groups were equal in terms of their success in the target vocabulary. An attitude scale towards English course which was prepared by Aydoslu (2005) was applied along with the pre-test. In the application process, Kahoot! vocabulary quizzes were applied in the experimental group throughout six weeks in addition to the usual process of the course and the courses were carried out in the usual process in the control group using the course book. After the application process, the achievement test and the same attitude scale were applied to the students in both groups as post-test. After the application process, semi-structured interviews including open-ended questions were carried out with twelve students, who volunteered from the experimental group, in order to find out their opinions about the process. The results of the achievement test and attitude scale were analyzed using statistical package program, and the interviews were reviewed using content analysis. Thus, this study was carried out via mixed method which includes quantitative and qualitative methods. According to the results of the study, it was found that using Kahoot! in teaching English vocabulary contributed very little to the students' achievements. However, according to the results of interviews, students have positive attitudes towards using Kahoot! in English lectures and support using it. Also, students expressed that they have problems in retention of words and Kahoot! helps them remember words. In conclusion, it could be suggested that Kahoot! could be used in teaching vocabulary items in the target language, and more comprehensive studies could be carried out in this field.