Nijerya'da ulus inşa sürecinde yaşanan kimlik sorunları (1960-1999)
Identity problems during the nation building process in Nigeria(1960-1999)
  1. Tez No: 603594
  2. Yazar: BURCU SAYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOYALP TAMÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez Afrika'nın en büyük beşeri ve ekonomik potansiyeline sahip, Batı Afrika ülkesi olan Nijerya'da yaşanan uluslaşma sürecini konu almaktadır. Nijerya milliyetçiliğinin ve İngiliz sömürge sisteminin kendine has özellikleri neticesinde birçok üçüncü dünya ülkesinin aksine kolonyal dönemin kansız bir şekilde son bulduğu Nijerya'da siyasî bağımsızlık sonrasında uzun bir uluslaşma süreci yaşanmıştır. Tarihsel olarak birlikte yaşama geleneği bulunmayan çok sayıda etnik grubun yaşadığı ülkede bu süreç iktidar sahibi siyasî elitler tarafından yürütülmüştür. Ancak etnik kimlik aidiyetinin oldukça güçlü olduğu Nijerya devleti için homojen bir ulus-devlet yaratma çabası, ülkede yaşanan kimlik sorunlarının başlıca kaynağı olmuştur. Nijerya ekonomisinin de büyük ölçüde hâkimi durumda olan siyasî iktidar başta bayrak, milli marş olmak üzere çeşitli sembolik ögeler ile kültürel ve ekonomik araçları kullanarak, yekpare bir niteliği olamayan Nijerya toplumunu ortak Nijeryalı kimliği altında birleştirmeye çalışmıştır. Uluslararası ilişkiler literatüründe ulus inşası olarak ifade edilen bu faaliyet, modern Nijerya devletinin kuruluşundan itibaren bir devlet politikası olarak hayata geçirilmiştir. Bu çalışmada, modern Nijerya devletinin kuruluşundan başlayarak 1999 yılında ülkenin demokratik sivil yönetime geçişine kadar açık biçimde uygulanan ulus inşa politikaları inşacı teori temelinde incelenmiş ve bu sürecin ülkenin iç dinamiklerinden önemli ölçüde etkilendiği ortaya konmuştur. Nijerya'da siyasî iktidara belli bir ölçüde meşruiyet sağlayan ulus inşa projesi, yine büyük oranda siyasî iktidarın sebep olduğu ekonomik ve siyasî yolsuzluklar, ülkede uzun süre devam eden askerî yönetimler ile tarihsel olarak ulusal bilinci oldukça yüksek olan farklı etnik grupların varlığı sebebiyle başarıya ulaşamamıştır. Nijerya'da her zaman için etnik kimlikler bir üst kimlikten daha belirleyici
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the process of nationalization in the West African country of Nigeria, which has the greatest human and economic potential in Africa. As a result of the peculiar characteristics of Nigerian nationalism and British colonial system, unlike many third world countries, Nigeria, where the colonial period ended without blood, experienced a long process of nationalization after political independence. This process was carried out by the ruling political elites in a country where there are many ethnic groups that do not have a tradition of living together. However, the effort to create a homogeneous nation-state for the state of Nigeria, where ethnic identity is very strong, has led to the identity problems in the country. The political power, which dominates the Nigerian economy to a great extent, has tried to unite the Nigerian society which cannot have a monolithic character under the common Nigerian identity by using various symbolic elements such as flag, national anthem and cultural and economic tools. This activity, which is referred to as nation-building in the literature of international relations, has been implemented as a state policy since the foundation of the modern Nigerian state. In this study, nation-building policies, which were clearly applied from the foundation of the modern Nigerian state to the transition to democratic civilian government in 1999, were examined on the basis of constructivist theory and it was shown that this process was significantly influenced by the internal dynamics of the country. The nation-building project, which has given legitimacy to political power in Nigeria to a certain extent, has not succeeded due to the economic and political corruption caused by political power, long-standing military administrations in the country and the presence of different ethnic groups historically highly conscious. Ethnic identities have always been more decisive than the higher ones in Nigeria.