Exploring the relationship between college students' understanding of particle theory of matter and their conceptual understanding of vapor pressure
Üniversite öğrencilerinin maddenin tanecikli yapısı ve buhar basıncı hakkında kavramsal anlamları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 603871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ADADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu karma yöntem çalışması, üniversite birinci sınıf öğrencilerinin maddenin tanecikli yapısını anlama düzeylerinin buhar basıncını anlamalarına etkisini incelemektedir. Çalışmanın amacı katılımcıların maddenin tanecikli yapısını anlama düzeyine göre buhar basıncına ilişkin belirli kavramları anlama düzeylerinin değişip, değişmediğini belirlemektir. Çalışmaya Genel Kimya I dersine kayıtlı 48 üniversite birinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Veriler maddenin tanecikli yapısına ilişkin bir değerlendirme testi ve buhar basıncı konusuna ilişkin yapılan birebir görüşmelerle toplanmıştır. Değerlendirme testi ve birebir görüşmelerden elde edilen veriler kodlanmış; nicel ve nitel olarak analiz edilmiştir. Nicel analizde her bir katılımcının belirli buhar basıncı kavramları hakkında açıklamalarına sayısal puanlar verilmiştir. Nitel analizde ise her bir katılımcının belirli buhar basıncı kavramlarını anlama düzeyleri belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi sonucunda, maddenin tanecikli yapısına ilişkin ileri düzeyde anlama geliştirmiş katılımcılar ile maddenin tanecikli yapısına ilişkin zayıf düzeyde anlamaya sahip katılımcılar arasında istatistiksel olarak fark olduğu saptanmıştır. Maddenin tanecikli yapısına ilişkin ileri anlama düzeyine sahip katılımcıların buhar basıncı konusuna ilişkin de bilimsel olarak kabul gören kavramsal anlamalar geliştirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This mixed method study mainly explores the association between first-year college students' understanding of particulate nature of matter (PNM) and their understanding of vapor pressure. The goal was to identify and describe the levels of understanding of specific vapor pressure concepts of a group of participants with a high understanding of PNM and a group with a low understanding of PNM. The sample of this study was 48 first-year college students who were enrolled in General Chemistry I course. Data were collected through a diagnostic test about the PNM and interviews on vapor pressure. Data obtained from diagnostic tests and interviews were coded and analyzed by using qualitative and quantitative methods. Different aspects of vapor pressure were evaluated by giving numeric points to each participant's responses in the quantitative analysis. Each participant's level of conceptual understanding about specific vapor pressure concepts was identified in the qualitative analysis. According to data analysis results, it was concluded that there was a statistically significant difference between the groups of high understanding of PNM and low understanding of PNM in terms of their understanding of vapor pressure. Participants with a high understanding of PNM were more likely to develop a scientific understanding in vapor pressure.