Farklı meme kanseri hücre tiplerinin (MCF-7, MDA-MB-231 ve CRL-4010) serbest aminoasit profilinin incelenmesi
Investigation of the free aminoacide profile of different breast cancer cell types (MCF-7, MDA-MB-231 and CRL-4010)
- Tez No: 604005
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Meme kanseri hastalıkları günümüzde her yirmi kadından birini etkileyen bir kanser türü olup kadınlarda en yaygın malign tömür oluşumudur. Kanser dünyadaki ölümlerin başlıca nedenlerinden biridir ve erken teşhisi, hastaların hayatta kalma şansını önemli ölçüde artırmaktadır. Dünyadaki kanserler insidansı giderek arttığından dolayı yeni, daha hızlı, yüksek özgünlük ve daha hassas teşhis teknolojileri geliştirmek için genomik, proteomik ve metabolomik metotları kullanılmaktadır. Metabolomik, vücuttaki birçok metabolittin üretimini, kullanımını ve seviyelerini değiştirme kapasitesine sahip olduğu gibi, yeni biyo belirteçler ve terapötik hedeflere dayanan güçlü bir analitik araçtır. Bu çalışma farklı özelliklere sahip meme kanseri ve normal meme hücresinin serbest aminoasit profili karşılaştırılarak, meme kanseri tedavisinin tanı ve tedavisinde kullanılma potansiyelini incelemek amacıyla yapıldı. Bu çalışmada MDA-MB-231 (ER- (östrojen reseptör negatif), MCF-7 (ER+ (östrojen reseptör pozitif) kanser hücreleri ile normal meme hücrelerinin (CRL-4010) hücre içi serbest amino acid profili LC-MS/MS ile incelendi. Çalışma sonucunda 29 serbest amino acid tespit edildi. MDA-MB-231 (ER-) kanser hücresinin hücre içi aminoasit profili normal hücre (CRL-4010) ile karşılaştırıldığında GABA, Cit, Asp,4-hydroxy prolin ve orthophos foserin seviyelerinin anlamlı bir şekilde yüksek olduğu gözlendi. Kontrol hücresi MCF-7 (ER+) ile kıyaslandığında birkaç amino acid hariç neredeyse tüm aminoasitlerin anlamlı bir şekilde artmış olduğu tespit edildi. Çeşitli meme kanser türleriyle yapmış olduğumuz çalışma sonucunda bazı aminoasitlerin kanserli hücrelerde daha yüksek bulunması, bu aminoasitlerin meme kanserli hücrelerde meme kanseri gelişimi yönünde önemli bir role sahip olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a type of cancer that affects one in every 20 women and is the most common malignant tumor formation in women. Cancer is one of the major causes of death in the world, and its early diagnosis significantly increases patients' chances of survival. Because the incidence of cancers in the world is increasing, genomics, proteomics and metabolomics methods are used to develop new, faster, high specificity and more sensitive diagnostic technologies. Metabolomics is a powerful analytical tool based on new biomarkers and therapeutic targets, as well as the ability to change the production, use and levels of many metabolites in the body. This study was carried out in order to examine the potential of using breast cancer and the free amino acid profile of normal cells, comparing the free amino acid profile of different types of cancer cells. Intracellular free amino acid profile of normal breast cells (CRL-4010) was determined by LC-MS / MS in the study and 29 free amino acids were detected in the MDA-MB-231 (ER-) cancer cell. GABA, Cit, Asp, 4-hydroxy proline and orthophos phosgine levels were significantly higher in comparison with normal cell (CRL-4010) compared to control cells MCF-7 (ER +). As a result of the study we have done with various breast cancer types, some aminoacid. The presence of higher levels of cancer in cancer cells has shown that these amino acids may have an important role in the development of breast cancer in breast cancer cells.