An examination of the effectiveness of autonomy in foreign language vocabulary teaching and learning
Yabancı dilde kelime öğretimi ve öğreniminde öğrenen özerkliğine dair etkinliğin incelenmesi
  1. Tez No: 604041
  2. Yazar: SEDA SAGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ ERGENEKON EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmanın temel amacı öğrenen özerkliğinin kelime öğrenme becerisi üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmada nicel bir araştırma yöntemi olan anket tekniği kullanılmıştır. Katılımcıların öğrenen özerkliği ve kelime öğrenme stratejilerini ölçmek adına iki ayrı anketten faydalanılmıştır. Bunun yanı sıra, katılımcıların kullanmakta olduğu ders kitabından alınan kelimelerden oluşan bir başarı testi de veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Çalışma iki ayrı devlet lisesinde toplam 60 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Tüm katılımcılar 12nci sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Elde edilen veriler IBM SPSS 25.0 programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar öğrenen özerkliği ile İngilizce kelime öğrenme başarısı arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu ve öğrenen özerkliğinin başarılı bir İngilizce öğrenme sürecine pozitif etkisi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal whether learner autonomy has any effect on vocabulary learning in English. The questionnaire technique which is one of the quantitative research methods was employed in the study. Two separate questionnaires were employed to measure learners' level of autonomy and vocabulary strategies use. Furthermore, one achievement test that consists of vocabulary items taken from learners' current course book was used as a data collection tool. This study was conducted at two state high schools with 60 participants, in total. All participants were 12th grade students. The obtained data was analyzed through IBM SPSS 25.0. The results showed that there was a significant relationship between learner autonomy and EFL vocabulary learning. Moreover, learner autonomy was proven to be effective on successful EFL vocabulary learning process.