XMM-Newton observations of toothbrush cluster of galaxies
Toothbrush galaksi kümesinin XMM-Newton gözlemleri
  1. Tez No: 604099
  2. Yazar: SİNANCAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENİSE NİHAL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kütle çekimi sayesinde evrende bir arada duran en büyük yapılar galaksi kümeleridir. Çok büyük olan kütle çekimleri onlarcadan yüzlerceye parlak galaksiyi ve bu galaksileri saran küme içi gazı (KİG) bir arada tutar. KİG süpernova patlamaları sayesinde zenginleşir ve kütle çekim potansiyeli sayesinde 10 milyon ile 100 milyon K arası sıcaklığa ulaşır, bu da X-ışın yaymasına sebep olur. Birleşen soğuk çekirdekli 1RXSJ0603.3+4213 (z=0.225) kümesi çekirdeğinin kuzeyinde birleşimin sebep olduğu bir radyo kalıntısı göstermektedir. Bu radyo kalıntısının şekli bir diş fırçasına benzediğinden küme“Diş Fırçası”(Toothbrush)" takma adını almıştır. Amacımız XMM-Newton'dan alınan 82 ks X-ışın gözlemini inceleyerek metal bolluğu haritasını çıkartmak ve böylece şok dalgasının bu parametreleri nasıl etkilediğini bulmaktır.
Özet (Çeviri)
Clusters of galaxies are the largest gravitationally bound systems in the Universe. Their immense gravitational potential holds 10's to 100's bright galaxies and also an intracluster medium (ICM) surrounding them. ICM gets enriched by supernova explosions and is heated up to the temperatures of 10 million to 100 million K by the gravitational potential well, which causes X-ray emission. The merging cool-core cluster 1RXSJ0603.3+4213 (z=0.225) shows a large radio relic associated with a merger shock north of its core. Because the shape of the radio relic is similar to a toothbrush, the cluster is nicknamed as“Toothbrush”. Our aim is to investigate the metal abundance and produce a temperature map by using 82 ks X-ray observation of XMM-Newton in order to find how the shock affects parameters radially.