Tüketicilerin giysi tercihlerinde tasarım değerlerinin etkileri üzerine bir araştırma
A research on the effects of design values on consumers' clothing preferences
- Tez No: 604360
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yaşamımızın bir çok alanında karşımıza çıkan tasarım karşılaşılan problemlere çözüm bularak hayatımızı kolaylaştırmaktadır.Tüketicilerin giysi tercihlerinde tasarım değerlerinin etkilerinin incelenmesinin amaçlandığı bu çalışmada, giysiye tasarım öğeleriyle kazandırılan değerler fonksiyonel ve sembolik açıdan ele alınarak, giysi tercihinde etkinlik düzeyleri araştırılmıştır. Türkiye'de yaşayan kadın tüketicilerin evrenini oluşturduğu araştırmanın örneklemini ise Ankara ilinde yaşayan ve rastlantısal olarak seçilen 18- 55 yaş arası kadın tüketiciler oluşturmaktadır.Araştırma verilerinin toplanmasında kullanılacak ölçme aracının oluşturulması için, literatür taraması yapılarak konu ile ilgili kaynaklar incelenmiş ve araştırmanın kavramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Literatür bilgileri doğrultusunda hazırlanan ölçme aracı üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tüketicilerin demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorulara yer verilirken, ikinci bölümünde ise tüketicilerin giysi tercihlerini etkileyen faktörleri belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. Üçüncü bölüm ise araştırmacı tarafından hazırlanmış fonksiyonel ve sembolik değerleri ağırlıklı olan 4 er adet giysi görsellerini içermektedir. Elde edilen veriler Sosyal Bilimler İstatistik Paketi (SPSS 18.00) kullanılarak analiz edilmiş, frekans ve yüzde çizelgeleri halinde sunularak yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda; Genel olarak kadın tüketicilerin giysi tercihlerini etkileyen faktörlere bakıldığında sembolik özelliklerin içinden renk, siluet ve doku giysi tercihlerinde en çok etkilendikleri faktörler olarak belirlenmiştir. Rahatlık , Diğer giysiler ile kombine edilebilme, uzun süre kullanılan giysiler fonksiyonel özellikler içinden en çok tercih edilen faktörler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The design that we encounter in many areas of our lives makes our lives easier by finding solutions to the problems encountered. In this study, which aims to examine the effects of design values on the clothes preferences of the consumers, the values gained through the design elements in the garment are analyzed in a functional and symbolic way and the efficiency levels in the clothes preference have been studied. The sample of the study consists of female consumers who lives in Ankara, Turkey and constitute over 18-55 randomly selected female consumers. In order to form a measurement tool to be used in the collection of research data, literature review was conducted and related resources were examined and the conceptual framework of the research was established. The measurement tool, which is prepared in accordance with the literature, consists of three sections. The first section includes questions to determine the demographic characteristics of consumers, while the second section includes questions to determine the factors affecting consumers' garment preferences. The third part consists of 4 pieces of clothing visuals prepared by the researcher, which are mainly functional and symbolic values.The data obtained were analyzed using the Social Sciences Statistics Package (SSSP 18.00) and presented as frequency and percentage charts. As a result of the research; when the factors affecting the clothes preferences of female consumers in general, among the symbolic features, color, slued and texture were determined as the most influenced factors. Comfort can be combined with other garments, long-term garments have been found to be the most preferred factors among functional properties.