5-6 yaşında çocuğu olan ebeveynlerin geleneksel anne ve baba rolleri ile ebeveynliğe yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of parents' attitudes towards parenting with traditional mother and father roles
- Tez No: 604410
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada 5-6 yaşında çocuğu olan ebeveynlerin, geleneksel anne ve baba rolleri ile ebeveynliğe yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel (korelasyonel) tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunda, Adana ili Ceyhan ilçesinde yer alan Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı anaokulu ve anasınıflarına devam eden ve 5- 6 yaşında çocukları olan 470 anne ve 450 baba yer almıştır. Araştırmada anne ve babaların kişisel bilgilerini almak için“ Kişisel Bilgi Formu”anne ve babaların geleneksel annelik ve babalık rollerini değerlendirmek amacıyla“Geleneksel Annelik Rolü Ölçeği”ve“Geleneksel Babalık Rolü Ölçeği”anne ve babaların ebeveynliğe yönelik doyum, yeterlilik, ilgisini ölmek amacıyla“ Ebeveynliğe Yönelik Tutum Ölçeği (Anne ve Baba Formu)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Kolmogrov Smirnov testi, Spearman korelasyon katsayısı, Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; geleneksel annelik rolleri ile ebeveynliğe yönelik tutumlarına ilişkin yeterlilik, doyum düzeyleri arasında; geleneksel babalık rolleri ile ebeveynliğe yönelik tutumlarına ilişkin doyum ve ilgi düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Annelerin, öğrenim durumlarına, mesleklerine, medeni durumlarına, sahip oldukları çocuk sayısına göre geleneksel annelik rolleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur ancak babaların, yaşı, öğrenim durumu, mesleği, medeni durumu, yetiştikleri aile yapısı, sahip oldukları çocuk sayısı, çocuğun cinsiyeti ve çocuğu ile birlikte yaşayıp yaşamama durumuna göre babalık rolleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Annelerin, öğrenim durumlarına, mesleklerine, yetiştikleri aile yapısına, sahip oldukları çocuk sayısına, çocuklarının cinsiyetine; babaların, öğrenim durumu, mesleği, sahip oldukları çocuk sayısı, çocuğu ile birlikte yaşayıp yaşamama durumlarına göre ebeveynliğe yönelik tutumları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the traditional parents' roles and attitudes towards parenting between 5-6 years old children. Correlational scanning model, one of the quantitative research methods, was used in the study.The study group consisted of 470 mothers and 450 fathers with 5-6 years old children attending kindergartens affiliated to the Directorate of National Education in Ceyhan district of Adana. In the research, Bilgi Personal Information Form "was used to obtain the personal information of parents. Traditional Motherhood Role Scale and Traditional Fatherhood Role Scale were used to evaluate the traditional motherhood and fatherhood roles of parents. In order to measure parental satisfaction, competence and interest of parents, Parenting Attitude Scale ((Mother and Father Form) was used. Kolmogrov Smirnov test, Spearman correlation coefficient, Kruskal Wallis test and Mann Whitney U test were used for data analysis. As a result of the research; Traditional motherhood roles and attitudes towards parenting were found to be adequate; a significant difference was found between satisfaction and interest levels of traditional paternity roles and attitudes towards parenting. A significant difference was found between the mothers' traditional maternal roles according to their education, occupation, marital status and the number of children they had. However, no significant difference was found between the fathers' roles according to age, education, occupation, marital status, family structure, number of children, gender and whether or not to live together with the child. There were significant differences between the attitudes of mothers towards parenting according to their educational status, occupation, family structure, number of children, gender of their children. Significant differences were found between attitudes towards parenting according to educational status, occupation, number of children they had and whether or not they lived together with their children.