Farklı sıcaklıklarda muhafaza edilen tereyağının raf ömrü üzerine çeşitli antioksidanların (alfa-tokoferol, BHA, BHT) etkisi
The Effect of varied antioxidants (alpha-tocopherol, BHA, BHT) on the shelf life of butter stored at different temperatures
- Tez No: 121714
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Doktora Tezi FARKLI SICAKLIKLARDA MUHAFAZA EDİLEN TEREYAĞININ RAF ÖMRÜ ÜZERİNE ÇEŞİTLİ ANTİOKSİDANLARIN (a-TOKOFEROL, BMA, BUT) ETKİSİ Suzan ÖZTÜRK Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Songül ÇAKMAKÇI Bu araştırmada tereyağında bozulma sonucu oluşan acılığın (oksit tat) önlenmesi, böylece tereyağı kalitesinin korunması ve raf ömrünün artırılması, dolayısıyla tüketici sağlığının korunması ve ekonomik yararlar sağlanması amaçlanmıştır. Bunun için tereyağlım üretimden hemen sonra 3 farklı antioksidan (BMA, BUT ve u-tokoferol), kontrole karşı 2 farklı düzeyde (50 ppm ve İÜÜ ppm) katılmış ve tereyağı örnekleri 2 farklı sıcaklıkta (4±2°C ve -20±2 °C) karanlıkta 6 ay süreyle depolanmıştır. Muhafazanın 2, 30, 60, 90, 120, 150 ve 180. günlerinde antioksidanların harcanma oranları ve tereyağının kalitesi çeşitli kimyasal ve duyusal analizlerle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE EFFECT OF VARIED ANTIOXIDANTS (a-TOCOPHEROL. BHA. BUT) ON THE SHELF LIFE OF BUTTER STORED AT DIFFERENT TEMPERATURES Suzan ÖZTÜRK Atatürk University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Food Kngeneering Supervisor : Prof. Dr. Songül ÇAKMAKÇI The aim of the study was to prevent rancidity that occur in result of deterioration to maintain the quality of butter and to extend shelf-life storage which will help for protecting of human health and to supply with economical benefits. In this study three different antioxidants (BHA, BHT and a-tocopherol) were added to the butter samples at three different concentrations (0, 50 and 100 ppm) and then kept in dark condition at two different temperatures (4±2°C and -20±2°C) for 6 months. Decreasing rates of antioxidants and the butter quality were examined on 2, 30, 60, 90, 120, 150 and 180 days of storage period according to varied sensory and chemical properties.