Beden eğitimi öğretmenlerinin boş zaman yönetimi, işkoliklik ve iş yaşam dengesi açısından incelenmesi (Antalya merkezi örneği)
Investigation of physical education teachers to emergency management, workcolicity and work life balance (Antalya center example)
  1. Tez No: 604808
  2. Yazar: AYÇİN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN TERCAN KAAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, Beden eğitimi öğretmenlerinin işkoliklik, boş zaman yönetimi ve iş yaşam dengesi açısından incelenmesidir. Amacına göre tanımlayıcı, yapılış zamanına göre kesitsel, veri toplama yöntemine göre anket çalışmasıdır ve araştırma tarama modeliyle tasarlanmıştır. Çalışma evrenini Antalya merkezinde beden eğitimi öğretmenliği yapan bireyler oluşturmaktadır. 137'si kadın, 161'i erkek olmak üzere toplam 298 özel ve devlet kurumunda görev yapan beden eğitimi öğretmeni çalışmada yer almıştır. Veri toplama aracı olarak bir anket formu kullanılmıştır. Ilk olarak demografik bulgulara ilişkin sorulara yer verilmiştir. Akgül ve Karaküçük (2015) tarafından adaptasyon, geçerlik ve güvenirlik analizi yapılan“Boş Zaman Yönetimi”ölçeği, Apaydın (2011) tarafından geliştirilen“İş-Yaşam Dengesi Ölçeği”, Doğan ve Tel (2011) tarafından geçerlik güvenirliği Türkçe versiyonunda test edilen DUWAS (Dutch Work Addiction Scale)“İşkoliklik ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde parametrik olmayan hipotez testleri ve korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the physical education teachers in terms of workaholicism, leisure time and work life balance. According to the purpose of the descriptive, according to the time of the cross-sectional, according to data collection method is a survey study and designed with the research screening model. The study population consists of individuals who are physical education teachers in the center of Antalya. A total of 298 private and state physical education teachers, 137 female and 161 male, were included in the study. A questionnaire was used as a data collection tool. First, questions about demographic findings were included. Akgül and Karaküçük (2015), the Türkçe Leisure Time Management Yaşam scale, which was conducted by Akgül and Karaküçük, and Karak Work-Life Balance Scale (developed by Apaydın (2011). Dutch Work Addiction Scale was used. Nonparametric hypothesis tests and correlation analysis were used to analyze the data.