Epipelik diyatomelerin Mustafakemalpaşa çayının (Bursa) iki farklı dönemdeki biyolojik su kalitesinin değerlendirilmesinde kullanılması
Use of epipelic diatoms for assessment of biological water quality in two different periods of Mustafakemalpaşa stream (Bursa)
  1. Tez No: 605054
  2. Yazar: GÜLLÜ KARABAYIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM KARACAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Bursa ilinin önemli su kaynaklarından biri olan Mustafakemalpaşa Çayı'nın epipelik diyatome kompozisyonunun belirlenmesi, epipelik diyatomelerin indikatör özelliklerinden yararlanılarak çalışma alanının biyolojik su kalitesinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Mustafakemalpaşa Çayı'nın epipelik diyatomeleri Ekim 2016-Eylül 2017 tarihleri arasında iki istasyondan aylık olarak alınan örneklerde incelenmiştir. Çalışma verileri aynı çalışma bölgesinden ve aynı istasyonlardan Nisan 2001 – Mayıs 2002 tarihleri arasında aylık olarak elde edilen veriler ile karşılaştırılmış, örnekleme periyotları arasında epipelik diyatome kompozisyonunun karşılaştırılması yapılmıştır. Nisan 2001-Mayıs 2002 örnekleme periyodunda 100 epipelik diyatome taksonu belirlenirken, Ekim 2016-Eylül 2017 örnekleme periyodunda takson sayısı 63 olarak belirlenmiştir. Her iki örneklemede nisbi bollukları yüksek bulunan taksonlar Achnanthidium minutissimum (Kützing) Czarnecki, Amphora ovalis (Kützing) Kützing, Amphora pediculus (Kützing) Grunow, Cocconeis pediculus Ehrenberg, Cymbella affinis Kützing, Diatoma moniliformis (Kützing) D.M.Williams, Diatoma vulgaris Bory, Cyclotella meneghiniana Kützing, Melosira varians C.Agardh, Navicula tripunctata (O.F.Müller) Bory, Navicula veneta Kützing, Nitzschia frustulum (Kützing) Grunow, Rhoicosphenia abbreviata (C.Agardh) Lange-Bertalot ve Ulnaria ulna (Nitzsch) Compère olarak tespit edilmiştir. Mustafakemalpaşa Çayı'nda ölçülen bazı çevresel değişkenler kullanılarak Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliği'ne göre su kalite sınıfları belirlenmiştir. Çalışmada Mustafakemalpaşa Çayı'nın biyolojik su kalitesini belirlemeye yönelik olarak Trofik Diyatome İndeksi uygulanmıştır. Trofik Diyatome İndeksi sonucuna göre Mustafakemalpaşa Çayı'nın her iki çalışma periyodunda ötrofik seviyede olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the epipelic diatom composition of Mustafakemalpaşa Stream, which is one of the important water resources of Bursa province, and to determine the biological water quality of the study area by using the indicator properties of epipelic diatoms. The epipelic diatoms of Mustafakemalpaşa Stream were examined on a monthly basis from two stations between October 2016 and September 2017. The study data were compared with the monthly data obtained from the same study area and the same stations between April 2001 and May 2002, and the epipelic diatom composition was compared between the sampling periods. While 100 epipelic diatom taxa were determined in the sampling period of April 2001-May 2002, the number of taxa was 63 in the sampling period of October 2016-September 2017. In both periods, Achnanthidium minutissimum (Kützing) Czarnecki, Amphora ovalis (Kützing) Kützing, Amphora pediculus (Kützing) Grunow, Cocconeis pediculus Ehrenberg, Cymbella affinis Kützing, Diatoma moniliformis (Kützing) D.M.Williams, Diatoma vulgaris Bory, Cyclotella meneghiniana Kützing, Melosira varians C.Agardh, Navicula tripunctata (O.F.Müller) Bory, Navicula veneta Kützing, Nitzschia frustulum (Kützing) Grunow, Rhoicosphenia abbreviata (C.Agardh) Lange-Bertalot and Ulnaria ulna (Nitzsch) Compère are the most important taxa in terms of their relative abundance. Water quality classes were determined according to the Surface Water Quality Regulation by using some environmental variables measured in Mustafakemalpaşa Stream. In order to determine biological water quality of Mustafakemalpaşa Stream, Trophic Diatom Index was applied. According to the results of the Trophic Diatom Index, Mustafakemalpaşa Stream was found to be eutrophic in both study periods.