Aşılı köklü badem fidanı üretiminde farklı uygulamaların köklenme ve aşı başarısı üzerine etkileri
The effects of different applications on rooting and graft success of grafted plant propagation in almond
- Tez No: 605182
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, aşılı köklü badem fidanı üretiminde farklı uygulamaların köklenme ve aşı başarısı üzerine etkileri araştırılmıştır. İki farklı zamanda (Aralık ve Ocak) alınan GF 677 ve Garnem (GN 15) anaçlarına ait odun çelikleri Ferragnes badem çeşidi ile dilcikli aşı metodu ile aşılanmış ve aşılı bitkiler sırasıyla; 0 (kontrol), 1000, 2000 ppm IBA, 1600 ppm putresin, 1600 ppm put + 1000 ppm IBA ve 1600 ppm put + 2000 ppm IBA ile muamele edilmiştir. Dikimden 60 gün sonra köklendirme ortamından sökülen bitkilerde aşı tutma oranı (%), köklenme oranı (%), kallus oranı (%), kök sayısı (adet) ve kök uzunluğu (mm) gibi özellikler ayrı ayrı belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek köklenme (% 53,3) ve aşı tutma oranı (% 96,7) Ocak döneminde aşılanan ve 1000 ppm IBA uygulanan Garnem anacından elde edilmiştir. GF 677 anacında en yüksek köklenme oranı (% 20) Ocak dönemi 2000 ppm IBA, en yüksek aşı tutma oranı ise (% 96,7) Ocak dönemi 1000 ppm IBA uygulamalarında gözlenmiştir. Putresin ve IBA kombinasyon uygulamalarından elde edilen köklenme oranlarının, IBA uygulamalarından daha düşük oranda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different applications on rooting and graft success of grafted plant propagation in almond were investigated. Hardwood cuttings of GF 677 and Garnem (GN 15) taken at two different times (December and January) were grafted with the almond cultivar named Ferragnes by using whip and tongue grafting method. Subsequently, grafted plants were treated with 0 (control),1000, 2000 ppm IBA, 1600 ppm putrescine, 1600 ppm put + 1000 ppm IBA and 1600 ppm put + 2000 ppm IBA applications, respectively. 60 days from planting, some characters such as graft success ratio (%), rooting ratio (%), callus formation rate (%), number of roots (piece) and root length (mm) were determined separately on grafted plants removed from rooting media. According to the results, the highest rooting (53,3 %) and graft success (96,7 %) ratios were obtained from 1000 ppm IBA application on Garnem, grafted in January. For GF 677, the highest rooting ratio (20 %) and graft success (96,7 %) was observed in 2000 ppm IBA and 1000 ppm IBA applications in January, respectively. It was seen that the rooting ratios, obtained from putrescine and IBA combinations were more less than IBA applications.