Örgütsel unutmanın örgütsel yenilikçiliğe etkisinde değişime yönelik tutumun ve sosyal desteğin rolü
The role of attitude towards change and social support in the impact of organizational unlearning on organizational innovativeness
- Tez No: 605195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma örgütsel unutmanın örgütsel yenilikçilik üzerindeki etkisini kapsamlı bir model ile incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, örgütsel unutma ile örgütsel yenilikçilik arasındaki ilişki ve bu ilişkide aracı ve düzenleyici rolü olabilecek faktörler incelenmiştir. Bu kapsamda, örgütsel unutmanın örgütsel yenilikçilik üzerindeki etkisinde değişime yönelik tutum faktörlerinden değişime direnç ve örgütsel sessizliğin aracı rolü oynayabileceği öngörülerek bu faktörlerin etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, örgütsel unutmanın örgütsel yenilikçilik üzerindeki etkisinde sosyal destek faktörlerinden yönetici desteği ve çalışma arkadaşları desteğinin düzenleyici rol oynayıp oynamadığı da sorgulanarak bu faktörlerin etkisi değerlendirilmiştir. Araştırmanın verileri, farklı sektörlerde faaliyet gösteren kurumsal örgütlerde, bir ekip içerisinde ve bir yöneticiye bağlı olarak çalışan 268 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılardan veri toplanmasında anket yönteminden yararlanılmıştır. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Örgütsel Unutma Ölçeği, Değişime Direnç Ölçeği, Örgütsel Sessizlik Ölçeği, Yönetici Desteği Ölçeği, Çalışma Arkadaşları Desteği Ölçeği ve Örgütsel Yenilikçilik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi kapsamında, demografik özelliklerde yüzde ve frekans istatistikleri, ölçeklerin geçerliliğinde Doğrulayıcı Faktör Analizi ve güvenirliğinde Cronbach alfa, birleşik güvenirlik ve ayrışma geçerliği yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma modeli ise Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) ile sınanmıştır. Verilerin analizi ve değerlendirmesine yönelik tüm işlemler SPSS for Windows 22.0 ve AMOS 22.0 paket programlarında gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, örgütsel unutmanın örgütsel yenilikçilik üzerindeki etkisinde değişime direncin aracılık etkisinin olmadığı belirlenirken, örgütsel sessizliğin aracılık etkisinin olduğu saptanmıştır. Sosyal destek faktörleri ile ilgili bulgular ise yönetici desteğinin ve çalışma arkadaşları desteğinin örgütsel unutmanın örgütsel yenilikçilik üzerindeki etkisinde düzenleyici rol oynadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the impact of organizational unlearning on organizational innovativeness through an inclusive model. This study investigated the association between organizational unlearning and organizational innovativeness, as well as proposing new mediator and moderator variables in such association. Within this scope, this study investigated whether resistance to change and organizational silence from attitude towards change related factors had mediating effects on organizational unlearning and organizational innovativeness relationship. The study further examined the moderating effects of supervisor support and coworker support from social support factors on such relationship. The sample of the study included 268 employees who were working within a team, reporting to a supervisor at corporate-level organizations from various fields of activity. The study data were collected using Demographic Questionnaire, Organizational Unlearning Scale, Resistance-To-Change Scale, Organizational Silence Scale, Supervisor Support Scale, Coworker Support Scale and Organizational Innovativeness Scale. The data analysis consisted of percentage and frequency statistics for demographic data; Confirmatory Factor Analysis for construct validity of the study scales and Cronbach alpha, composite reliability and discriminant reliability analyses of the reliability of the study scales. Furthermore, the Structural Equation Modelling (SEM) was used to test the research model. The data analysis and evaluation were conducted using SPSS for Windows 22.0 and AMOS 22.0 software packages. According to the study findings, resistance to change has no mediating role in the impact of organizational unlearning on organizational innovativeness, whereas organizational silence has a mediating role in such relationship. The results related to the social support factors indicated that supervisor support and coworker support have a moderating effect in the impact of organizational unlearning on organizational innovativeness.