Orta dereceli okullar 1971 müzik öğretim programının amaç ve ilkeleri açısından ortaokul müzik ders kitapları
The Music course books for secondary schools from the point of view of the principles of the 1971 musical teaching programme of the secondary schools
  1. Tez No: 6052
  2. Yazar: EROL TARKUM
  3. Danışmanlar: DR. RIDVAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ORTA DERECELİ OKULLAR 1971 MÜZİK Ö?RETİM PROGRAMININ AMAÇ VE İLKELERİ AÇISINDAN ORTAOKUL MÜZİK DERS KİTAPLARI (Yüksek Lisans Tezi) Erol TARKUM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart- 1989 OZ Türkiye'de Cumhuriyet döneminde eğitim programlarının sürekli geliştiği, öğretim programlarının da bu gelişmeye paralel olarak değiştiği gözlenmektedir. Bu durumda, öğretim programlarındaki amaçları gerçekleştirmede birer araç olan ders ve kaynak kitaplarının da geliştirilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu da ancak, kitapların program amaçlarına uygunluğlunu sürekli denetlemek ve eksik yönlerini iyi saptamakla mümkündür. Oysa Türkiye' de, bu konuya gerektiği kadar önem verilmediği görülmektedir. Bu araştırmada, 1949 programı döneminde okutulan üç kitap Orta Dereceli Okullar 1971 Müzik Öğretim Programı'nın amaç ve ilkeleri açısından incelenmiş, program amaçlarını gerçekleştirmede yeterli olmadıkları görülmüş, bu durum, Ankara ili merkez ortaokullarında görev yapmakta olan müzik Öğretmenlerince de doğrulanmış ve kitapların geliştirilmesinin gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE MUSIC COURSE BOOKS FOR SECONDARY SCHOOLS FROM THE POINT OF VlEW OF THE PRINCIPLES OF THE 1971 MUSICAL TEACHING PROGRAMME OF THE SECONDARY SCHOOLS (M.Sc. Thesis) Erol TARKUM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March -. 1989 ABSTRACT It has been observed that education programmes in the repuclis period have been improved continuosly in Turkey and the teaching programmes have been improved parallel to this improvement. In this case improving of course and source books which are devices for the realisation of the objectives in the education programmes, iş inevitable. And this can only be possib le by the determination of the lacking parts of the books and the control of its convenience to the objectives of the program me. But we can say that necessary importance hasn't been given to this subject. In this research, the three books which were studied in the programme period of 1949 were observed from the point of view of the aims and principles of the 1971 musical teaching programme of secondary schools, but they were considered as being inconvenient to the realisation of the abjectives of the programme, and it was accepted by the secondary school music teachers.