Türkiye'deki müzik eğitiminin programlar açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 55196
  2. Yazar: DİLEK GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
II TÜRKİYE'DEKİ MÜZİK E?İTİMİNİN PROGRAMLAR AÇISINDAN DE?ERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Dilek GÖKTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 1996 OZ Bu araştırmada, Türkiye'deki müzik eğitiminin, ilk ve orta dereceli okullara ait programlar açısından bir incelemesi yapılmıştır. Bu inceleme yapılırken, kaynak (bilgi) tarama modeli kullanılmıştır. Bu modelle elde edilen 1957, 1971, 1986, 1991 ve 1994 yıllarına ait Müzik Eğitimi programları bünyelerinde barındırdıkları elemanlar bakımından, çağdaş programcılık anlayışına göre içerik ve ifadeleri yönünden incelenmişlerdir. Saptanan eksiklikler, yanlışlıklar her elemanın ait olduğu başlığı altında ayrıntılı bir biçimde belirtilmişlerdir. Yapılan incelemede, çağdaş programcılık ilkeleri esas alınmış ve inceleme bu doğrultuda yapılmıştır. Toplanan bu verilerin çözümü sonucunda elde edilen bulguların ve yorumların ışığında varılan sonuçta ise, incelenmiş olan Müzik Eğitimi programlarının gerek içerik gerekse ifade bakımından her geçen gün değiştiği ve bir önceki programın daima bir sonrakinden daha gelişmiş olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, araştırmanın sonunda çağdaş bir programla yapılan uygulamada da başarıya ulaşabilmek için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
III THE EVALUATION OF MUSICAL EDUCATION IN TURKEY ACCORDING TO THEIR PROGRAMS (M.Sc. Thesis) Dilek GÖKTÜRK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April, 1996 ABSTRACT The musical education in Turkey as programs of primary, secondary and high schools has been examined in this research while preparing this research the source searching model was used. Through this model the factors of the Musical Education Programs belonging to the years of 1957, 1971, 1986, 1991 and 1994 were researched according to their contents and explanations (statements) relating to the modern programming understanding. The deficiencies and mistakes are given in detail under the title of the relating factor. The principles of modern programming were taken into consideration while preparing this research. The results obtained after the analysis of the data received and in the light of the comments we came to the conclusion that Musical Education Programs are changing everyday and the previous program is always more developed than the one after, both according to their contents and explanations. Also, at the end of the research various suggestions were put forward to reach success in the application of a contemporary program.