Kültürel miras alanlarında yerel yönetimlerin rolü
The role of local governments in the cultural heritage sites
- Tez No: 605240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR DİLEK ERBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kültürel mirasın korunması; çok aktörlü, uzun soluklu ve karmaşık yapılı bir süreçtir ve bu sebeple doğru şekilde yönetilmeyi gerektirir. Bu alanların korunmasında fiziki planlamanın yanı sıra yönetim şeklinin de planlanması önem arz etmektedir.Ülkemizde planlama sistemi içerisinde kültürel miras alanlarının korunmasını ve yönetimini içeren iki plan yer almaktadır. Bu iki plandan biri korunması gereken alanların fiziki planlama ile korunmasını öngörürken; diğeri stratejik planlama ve yönetim yoluyla korumayı amaçlamaktadır.Yerel yönetimler kavramsal çerçeveden bakıldığında yere ait, yerele özgü bir yönetim biçimi olmasıyla dikkat çekmektedir. Yerel halk tarafından seçilmesi, yerele ait her konuda sorumlu olması ve özellikle fiziki planlama yetkisini elinde bulundurması nedeniyle yerel yönetimler koruma konusunda da etkin rol oynamaktadır. Yerel yönetimler özellikle kentsel sit ilan edilen alanlarda hem koruma planları yapımında hem yönetim planları hazırlanmasında yetkili idare olarak tanımlanmıştır. Bu nedenle kentsel sit alanlarında yapılan tüm planlama çalışmalarında yerel yönetimlerin etkili rol oynaması gerekmektedir.2011 ve 2018 yılında onaylanan İstanbul Tarihi Yarımada Alan Yönetim Planları bu çalışma kapsamında incelenmiş, yerel yönetimlerin kültürel miras alanlarının korunmasında yapılan fiziki plan çalışmalarında sorumlu yönetim birimi olarak yer aldığı saptanmıştır. Yönetim planlarının, yönetim kısmında ise farklı yönetim birimleri ile işbirliği halinde yer alması dikkat çekmiştir. İyi bir koruma, yönetim ve planlamanın birbirine entegre edilmesiyle sağlanacaktır ve bu entegrasyonu sağlayabilecek yönetim birimi ise yerel yönetimlerdir. Bu sebeple yerel yönetimlerin kültürel mirasın korunmasındaki rolünün yönetim planlarının içinde yer alan eylem planları ile koruma planları ile üretilen plan kararları arasındaki entegrasyonu sağlamak olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Protection of cultural heritage; is a multi-actor, long-term and complex structure and therefore, it requires proper management. In the protection of these areas, it is important to plan management as well as physical planning. In our country, there are two plans in the planning system that include the protection and management of cultural heritage areas. While one of these two plans envisages the protection of the areas that need to be protected with physical planning; the other aims to protect through with strategic planning and management. Local governments from a conceptual perspective, it is noteworthy that it is a local, local-specific form of management. Local governments also play an active role in protection, as they are chosen by the local community, responsible for all local issues and in particular the authority of physical planning. Local governments are defined as competent authorities both in the preparation of conservation plans and in the preparation of management plans, especially in areas declared as urban sites. Therefore, local administrations should play an effective role in all planning activities in urban protected areas. Istanbul Historic Peninsula Site Management Plans approved in 2011 and 2018 were examined in this study. It has been determined that the local administrations take part as the responsible management unit in the physical plan studies conducted for the protection of cultural heritage areas. Local governments take part in the management plans in cooperation with different management units. Proper protection will be achieved by integrating management and planning. The administrative unit that could provide this integration is local administrations. Therefore, it is determined that the role of local governments in the protection of cultural heritage is to ensure the integration between management plans and conservation plans.