Kendinden kademeli bir buzdolabı soğutma çevriminin termodinamik analizi
Thermodynamical analysis of an auto cascade cooling cycle in a refrigerator
  1. Tez No: 605273
  2. Yazar: FATMA AYÇA ATAMTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERHAN KÜÇÜKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, buzdolabı soğutulması amaçlı kullanılmak üzere yeni bir kendinden kademeli (oto-kaskad) soğutma çevrimi önerilmiştir. Tek kompresörle iki ayrı buharlaşma sıcaklığı elde edilebilen bu çevrimde, soğutucu buharlaştırıcısından çıkan akışkanın buhar fazı ayrılarak tekrar yoğuşturulmakta ve düşük basınçtaki dondurucu buharlaştırıcısına gönderilmektedir. Çevrim akışkanı olarak zeotropik bir karışımı olan propan/izobütan kullanılmış ve karışımın termodinamik özellikleri REFPROP veri tabanı kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmada çevrim performansının ve toplam soğutma kapasitesinin soğutucu-dondurucu yüklerine ve karışım oranına bağlı değişimi incelenmiştir. Kendinden kademeli çevrim kullanılması ile birlikte, kompresör emiş basıncının arttığı, sıkıştırma basınç oranının azaldığı ve toplam soğutma kapasitesinin arttığı görülmüştür. Soğutucu yükünün toplam soğutma yükünün %64'üne ulaştığı durumda etkinlik katsayısındaki artış %29,5 mertebesinde ve toplam soğutma kapasitesindeki artış %41,1 mertebesinde olmuştur. Kendinden kademeli sistemlerin kullanılması ile iki farklı buharlaşma sıcaklığı elde edilebileceği gibi çevrim performansı ve toplam soğutma kapasitesinde de artış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new auto-cascade refrigerating cycle is proposed. Two separate evaporation temperatures can be obtained by a single compressor, the vapor phase of the working fluid from the refrigerant evaporator is separated and condensed again, and sent to the low-pressure freezer evaporator. R290/R600a, which is a zeotropic mixture as a cycle fluid, is used as a working fluid, and the thermodynamic properties of the mixture were determined using the REFPROP database. The variation of cycle performance and total cooling capacity are investigated in terms of the refrigeration loads and the mixture ratio. With the use of the auto-cascade cycle, it was observed that the compressor suction pressure increased, the compression pressure ratio decreased and the total cooling capacity increased. When the refrigerant load reached 64% of the total cooling load, the increase in efficiency coefficient was around 29.5% and the increase in total cooling capacity was around 41.1%. The results show that by using auto-cascade refrigeration systems, two different temperatures can be achieved and cycle performance and total cooling capacity can be increased.