Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde arsa sahibinin sorumlulukları
Liability of landowner in construction contract in return for landshare
  1. Tez No: 605333
  2. Yazar: AYŞE USTA BAYRAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bilimsel çalışmalarda genel olarak yüklenicinin sorumlulukları açısından ele alınan arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, sözleşmenin diğer tarafı olan arsa sahibine de çok önemli sorumluluklar yüklemektedir. Ancak kendisinin arsa payı devretmek haricinde hiç bir yükümlülüğü ve sorumluluğu bulunmadığını ve tüm sorumluluğun yükleniciye ait olduğunu düşünen arsa sahipleri bu durumun çoğu zaman bilincinde değildir. Oysa arsa sahiplerinin sözleşmenin hukuki boyutuna dair bu düşüncelerinin aksine hem sözleşmenin diğer tarafı olarak hem de inşa edilecek yapı eserinin maliki olacak kişiler olarak farklı hukuki gerekçelerle, pek çok kişiye karşı sorumlu durumdadırlar. Arsa sahiplerinin sorumluluklarının sadece bir kısmı sözleşmenin diğer tarafı olan yükleniciye karşıdır ve sorumlulukların neler olduğunun sözleşme metninden tespit edilmesi çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Bu çalışmada arsa sahibinin sorumluluk sınırları tespit edilerek, arsa sahibinin gerek yüklenici gerekse başka kişilerce ileri sürülebilecek talepler karşısında nasıl bir hukuki yol izleyebileceği, sözleşmenin yapılması aşamasında bu taleplerin önüne geçme imkânı bulunup bulunmadığı, bulunuyorsa bunu sözleşmede ne gibi koşulların yer alması ile sağlayabileceğinin ele alınması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
Construction contract in return for land share that is dealt with its aspect related to contractor's liability in most of scientific studies also attributes considerable responsibilities to land owner who is the other party of the contract. But land owners who believe they cannot be held liable for any responsibility and obligation other than transferring land share and contractor will be held liable instead of them for everything, are not aware of this reality most of the time. In fact contrary to land owner's beliefs about the legal aspect of contract, both as people who are the other party of the contract and as people who will possess the building work, they are liable to so many people with different legal bases. Land owner's responsibilities to contractors comprise just a part of the total responsibilities that they have, and besides that, responsibilities of land owners usually cannot be understood from the text of the contract. In this thesis, it is aimed to determine what kind of legal procedures should be followed by land owners for demands asserted by both contractors and third parties and whether there is a way to obstruct to this demands at the stage of making contract and if possible, what kind of conditions should be laid down in the contract for this to happen by identifying the borders of responsibilities.