Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinde arsa sahibinin temerrüdü
Default of the landowner in construction contracts in return for land share
  1. Tez No: 1015791
  2. Yazar: SELDA DALGINLI BOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, kanunda düzenlenmemiş olmasına rağmen uygulamada çok sık rastlanan sözleşmelerdendir. Bu nedenle çalışmanın birinci bölümünde arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin tanımı, unsurları, tarafları, şekli, hukuki niteliği gibi genel hususlar üzerinde durulmuştur. Bu sözleşmelerde taraflar arasında yaşanan uyuşmazlıklar, genellikle yüklenicinin sorumlulukları bakımından ortaya çıkmaktadır. Ancak, sözleşme kapsamında arsa sahibinin de önemli sorumlulukları bulunmaktadır ve bunları yerine getirmemesi çeşitli uyuşmazlıklara sebep olmaktadır. Bu kapsamda arsa sahibinin asli borcu arsa payı devir borcudur. Bunun yanı sıra arsa sahibinin yüklenici ile birlikte hareket etme, onunla iş birliği yapma borcu da bulunmaktadır. Arsa sahibinin ifaya katılım faaliyetleri ya da iş birliği borcu, kimi zaman külfet kimi zaman yükümlülük niteliğindedir. Arsa sahibinin külfet niteliğindeki faaliyetlerinin ihlali alacaklı temerrüdüne, yükümlülük niteliğindeki davranışlarının ihlali ise borçlu temerrüdüne sebebiyet vermektedir. Bu nedenle çalışmanın ikinci bölümünde arsa sahibinin alacaklı temerrüdü, Türk Borçlar Kanunu'nun 106. Maddesi ve devamındaki maddeler kapsamında incelenmiş, üçüncü bölümünde ise arsa sahibinin borçlu temerrüdü üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction agreement in return for land share, despite not being explicitly regulated under codified law, is among the most frequently encountered contract types in practice. Consequently, the first chapter of this study focuses on general considerations such as the definition, essential elements, parties, formal requirements, and the legal nature of the construction agreement in return for land share. Disputes arising between the parties to these contracts predominantly originate from the contractor's liabilities. However, the landowner also bears significant responsibilities within the scope of the contract, and the failure to fulfill these obligations leads to various legal conflicts. In this context, the landowner's primary obligation is the duty to transfer the land shares. Furthermore, the landowner is under an obligation to cooperate and act in concert with the contractor. The landowner's participation in performance or the duty of cooperation may, depending on the circumstances, be characterized as either a burden or a legal obligation. A breach of the landowner's activities characterized as a“burden”constitutes default of the creditor, whereas a breach of conduct characterized as an“obligation”leads to default of the debtor. Accordingly, the second chapter of this study examines the landowner's default as a creditor within the framework of Article 106 et seq. of the Turkish Code of Obligations, while the third chapter focuses on the landowner's default as a debtor.