Experiences of Syrian refugees regarding healthcare access in Ankara
Ankara'da yaşayan Suriyeli sığınmacıların sağlık hizmetlerine erişim deneyimleri
  1. Tez No: 605334
  2. Yazar: ALEXANDRA ZEHRA AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ÖZÇOBAN ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, Ankara'da yaşayan Suriyeli sığınmacılar için sağlık hizmetlerine erişilebilirliğin ve sağlık hizmeti ararken karşılaşabilecekleri engellerin bir resmini sunmaya amaçlamaktadır. Bu tezde kullanılan çerçeve çeşitli erişim engellerini kapsamakta ve bunları ekonomik ve sosyo-kültürel, bilişsel ve yapısal engeller olarak gruplandırmaktadır. Göç bir“insan süreci”olduğundan, bu çalışma insan deneyimi, algısı ve katılımı ile zenginleştirilmiştir. Sığınmacıların deneyimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve eylemliliklerini vurgulamak için Ankara'da yaşayan yirmi iki Suriyeli mülteci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve mültecilerle beş hastane ziyareti gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, sağlık hizmetlerine erişimin kolay görüldüğünü gösterirken, mültecilerin çeviri hizmetlerinin eksikliği veya yetersizliği, dil engeli, hastane yönlendirmelerinin karmaşıklığı, doktorların iletişim eksikliği, uzun prosedürler ve hastane sıraları, test sayısı ve ulaşımın Ankara'da sağlık hizmetlerine başvururken karşılaştıkları en önemli zorluklar olduğunu göstermiştir. Hastane ziyaretleri ile dijitalleşme, bilgi eksikliği ve sosyal ağların eksikliği gibi etkenlerin de sağlık hizmetlerine erişirken zorluklar yarattığı ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to provide a picture of the accessibility of healthcare services for Syrian migrants in Ankara along with the barriers to access they might be encountering when seeking healthcare. The framework that is used in this dissertation encompasses a wide array of barriers and groups them into economic and socio-cultural, cognitive and structural barriers. Since migration is a“human process”, the study is enriched through human experience, perception and engagement. Hence, to gain further insight into the experiences of refugees and to highlight their agency, semi structured interviews were conducted with twenty two Syrian refugees living in Ankara, and five hospital visits with refugees were conducted. The findings from the study indicated that while access to healthcare was deemed easy, the refugees regarded the lack or inadequacy of translation services, the language barrier, complicated referrals, doctors' lack of communication, long procedures and waiting lines, number of tests and transportation as the most prominent challenges they face when seeking healthcare services in Ankara. Through accompanying refugees to hospital, digitalization, lack of information and lack of social networks also appeared to pose challenges when accessing healthcare.