The role of NGOs in post-conflict Iraq in promoting social rights of the women
Çatışma sonrası Irak'ta kadınların sosyal haklarının geliştirilmesinde STK'ların rolü
  1. Tez No: 937244
  2. Yazar: NABEA KHALİD SABAH ALDAOSERI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Eylem AKDENIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sivil toplum kuruluşları, Irak'taki yıkıcı savaştan sonra kadınların daha iyi bir yaşam sürmesinde ve haklarının geri kazanılmasında hayati bir rol oynadı. Bu çalışma, Irak'taki sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını ve toplumsal cinsiyet eşitliği ve topluluk inşasında nasıl daha iyi bir rol oynadıklarını araştırıyor. Irak birkaç yıldır savaş halinde; Kadınlar bu savaşta özellikle daha fazla zorlukla karşılaştılar. Kadınların sorunlarının yeterince ele alınması için STK'lar müdahale etti ve onları yapıcı değişikliklere teşvik etti. Bu araştırma, Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK'lar) Irak'taki yıkıcı çatışmanın ardından kadınların yaşamlarını iyileştirmede ve haklarını geri kazanmada oynadıkları kritik role odaklanıyor. Çalışma, çatışmaların uzun vadeli sonuçlarıyla uğraşan bir ülkede sivil toplum kuruluşlarının (STK'lar) toplumsal cinsiyet eşitliğine ve topluluk inşasına yönelik çeşitli katkılarına odaklanıyor. Bu çalışmanın temel amacı, Irak'taki STK'ların uzun süren çatışmaların ardından kadınların yaşadığı zorluklara çözüm bulmak için yaptığı kapsamlı çabaları incelemektir. Çalışma, sivil toplum kuruluşlarının (STK'lar) kadınların karşılaştığı zorluklara yönelik bilinçli olarak nasıl müdahale ettiğini analiz etmeyi amaçlıyor; bu kuruluşların yapıcı değişim yaratma ve toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmedeki rollerini vurguluyor. Çalışma, öncelikle Irak'taki STK girişimlerinde yer alan kilit paydaşların deneyimlerini aydınlatmak amacıyla kapsamlı literatür taramalarından ve ikincil vaka çalışmalarından yararlanmaktadır. Araştırma, STK'lar tarafından kullanılan, kadınların eğitimi, sağlık hizmetleri, ekonomik güçlenme, yasal reform ve insan haklarının korunmasını kapsayan çok yönlü stratejileri araştırıyor. Ayrıca çalışma, mevzuat değişikliği ve insan haklarının korunmasında sivil toplum kuruluşlarının (STK) rolünü vurgulamaktadır. STK'lar, kadın haklarını etkin biçimde korumak ve cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele etmek için bölge idareleriyle işbirliği yapıyor.
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations have played a vital role in the better lives of women and the restoration of their rights after the destructive war in Iraq. This work investigates the work of non-governmental organizations in Iraq and how they have played a better role in gender equality and community building. Iraq has been in a state of war for several years; women especially faced more challenges in this war. NGOs intervened so women's problems were sufficiently addressed and encouraged them for constructive changes. This research focuses at the critical role that Non-Governmental Organizations (NGOs) have played in improving women's lives and restoring their rights in the aftermath of Iraq's devastating conflict. The study focuses on the various contributions of non-governmental organizations (NGOs) to gender equality and community building in a country dealing with the long-term consequences of conflict. The primary goal of this study is to look at the comprehensive efforts made by NGOs in Iraq to address women's difficulties in the aftermath of lengthy combat. The study intents to analyze how non-governmental organizations (NGOs) have deliberately intervened to address women's challenges, highlighting their role in generating constructive change and improving gender equality. Primarily, the study draws on extensive literature reviews and secondary sources of case studies in order to illuminate the experiences of the key stakeholders involved in NGO initiatives in Iraq. The research explores the multifaceted strategies employed by NGOs, encompassing women's education, healthcare, economic empowerment, legislative reform, and the protection of human rights. Furthermore, the study emphasizes the role of non-governmental organizations (NGOs) in legislative change and human rights protection. NGOs collaborate with area administrations to aggressively protect women's rights and combat gender discrimination.