İzmir ili olasılıksal sismik tehlike analizi
Probabilistic seismic hazard analysis for İzmir province
  1. Tez No: 605454
  2. Yazar: EBRU BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAS FİKRET KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Türkiye'de deprem yoğunluğunun oldukça aktif olduğu batı Anadolu bölgesi yani İzmir ili ve çevresi genel olarak doğu batı uzanımlı horst ve grabenlerden oluşmaktadır. Eski çağlarda birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bölgede tarihsel ve aletsel verilere bakıldığında çok sayıda can ve mal kaybına neden olan yüksek şiddetli depremler meydana geldiği görülmektedir. Bu çalışmada İzmir ve çevresi için sismik tehlike analizi yapılmıştır. Çalışma 150 km çaplı bir alandaki deprem dağılımları incelenerek yapılmıştır. İnceleme alanında 01.01.1900 ve 06.05.2019 yılları arasında meydana gelen depremlerden büyüklüğü 4'ten büyük 357 deprem verisi Deprem Araştırma Dairesi (DAD), Uluslar Arası Sismoloji Merkezi (ISC) katalogları ile Kandilli Rasathanesi kataloglarından derlenmiştir. İnceleme alanına etkisi olabilecek sismik kaynaklar belirlenip sismik tehlike eğrileri ve eş ivme haritaları ivme azalım bağlantıları kullanılarak bulunmuştur. İnceleme alanı için hesaplanan ivme değerleri hem Kalkan ve Gülkan (2004) için hem de Boore ve diğ. (1997) için 0,42 ve 0,47 g aralığında bulunmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen bulguların Türkiye Deprem Tehlike Haritasında İzmir ve çevresi için gösterilen sismik tehlike ile uyumlu olduğu ve yüksek deprem riskine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
İzmir and surrounding areas (Western Turkey) where the earthquake activity is very high are generaly consists of east-west trending horst and graben systems. Considering historical and instrumental data in the region, which hosted many civilizations in ancient times, it is seen that there were many severe earthquakes that caused many casualties and property losses. In this study, seismic hazard analysis was performed by using probabilistic method for İzmir and its environs. The study was conducted by examining the earthquake distribution in an area enclosed by a circle 150 km in diameter. In the study area, 357 earthquakes of magnitude greater than 4 were collected from the catalogs of Earthquake Research Department (DAD), International Seismology Center (ISC) and Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute for the time period between 01.01.1900 and 06.05.2019. Seismic sources that could affect the study area were determined and seismic hazard curves and co-acceleration maps were found by using acceleration attenuation relationship. The acceleration values calculated for the study area were found between 0.42 and 0.47 g for both Kalkan and Gülkan (2004) and for Boore et al. (1997). The findings obtained from this study are consistent with the seismic hazard indicated by the Earthquake Hazard Map of Turkey and suggest high seismic risk for the study area.