Uluslararası ilişkilerde kamu diplomasisi: Türk-Rus ilişkilerinde bir etken olarak kamu diplomasisinin yeri
Public diplomacy in international relations: Factor of public diplomacy in Turkish-Russian relations
- Tez No: 605602
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin çöküşünden sonra Rusya Federasyonu iki kutuplu dünyaya dayanan 'arkadaş-düşman' söylemleri kullanarak kamu diplomasi yöntemlerini artık kullanamadı. Bu çalışma, resmi belgeleri ve kamu konuşmaları analize ederek, Rus devletinin diğer ülkelerin toplumlarıyla ilişkileri alanındaki politikasının 1999 - 2018'de nasıl değiştiğini göstermektedir. O yıllar, Vladimir Putin ve Dmitry Medvedev Rusya'nın yönetiminin başındaydı. Rusya ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler kamu diplomasi lensinden bakılmaktadır. Bu çalışmanın ana amaçlarından biri, kamu diplomasisinin Rus-Türk ilişkileri üzerindeki etkisine bakmaktı. Çoğu durumda, siyasi ortamın değişmesi Rusya'nın Türkiye'ye yönelik kamu politikasının değişmesi anlamına gelmektedir. Fakat son yıllarda, medya kanallarının kullanımıyla ve genel olarak, Rus makamlarının kamu diplomasisinin önemine daha fazla dikkat etmesi ile birlikte, Rusya'nın kamu politikası, Türkiye'yle ilişkilerinde politik gündemini belirlemeye başladı
Özet (Çeviri)
After the collapse of the USSR, the Russian Federation could no longer use methods of public diplomacy, based on a bipolar world, to use rhetorics of friends - enemies. This work, through an analysis of official documents and public speeches, shows how the policy of the Russian state in the field of relations with societies of other countries changed in 1999 - 2018. The years during which Russia was led by Vladimir Putin and Dmitry Medvedev. Relations between Russia and the Turkish Republic are also viewed through the prism of public diplomacy. One of the main tasks of this work was to look at the impact of public diplomacy on Russian-Turkish relations. In most cases, a change in the political situation entailed a change in Russia's public policy towards Turkey. And only in recent years, together with the use of media channels and in general, together with a more attentive attitude on the part of the Russian authorities to the importance of public diplomacy, Russia's public policy began to determine its political agenda in relations with Turkey