Otizmli öğrencilere görsel sanatlar dersi veren öğretmenlerin istihdamı ve mesleki yeterlilikleri
Employment and professional competencies of teachers teaching visual arts to the students with authisim
  1. Tez No: 605625
  2. Yazar: ESRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SALDERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmada, Bursa Osmangazi ilçesinde bulunan BTSO Baha Cemal Zağra Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'nde çalışan ve otistik çocuklara eğitim veren Görsel sanatlar öğretmenlerinin istihdamı ve mesleki yeterlilik düzeylerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu 88'si kadın, 47'si erkek toplam 135 öğretmen oluşturmuştur. Bu öğretmenlerin mesleki yeterlilik düzeylerini ölçmek için Tschannen-Moran, Woolfolk Hoy (2001) Türkçe'ye Çapa, Çakıroğlu ve Sarıkaya (2005) tarafından uyarlanan ''Öğretmen Öz-Yeterlik Ölçeği“ ve kişisel bilgilerini öğrenmek için ”Kişisel Bilgi Formu" kullanılmıştır. Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği 4 alt boyutta incelenmiştir. Bu alt boyutlar öğrenci katılımını sağlama, öğrenim stratejileri kullanma, sınıf yönetimi ve öz yeterliktir. Alt boyutlardan elde edilen puanların aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda araştırmaya katılan otistik çocuklara eğitim veren Görsel sanatlar öğretmenlerinin istihdam ve mesleki yeterlilik düzeylerinin değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakıldığında, '' Cinsiyet, medeni durum, görev süresi, görev türü ve aldığı ücretin yeterli olup olmadığı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık yoktur.'' yargısına ulaşılmıştır. Formasyon alıp almama durumu, branş, özel eğitim ile ilgili kurs veya seminer alıp almama durumu ve özel eğitim ile ilgili ders alıp almama durumlarına göre, anlamlı bir farklılık vardır'' yargısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to determine the employment and the level of professional competence of visual arts teachers who teach autistic children and work at BTSO Baha Cemal Zağra Autistic Children Education Center located in Bursa, Osmangazi. The team consists of 135 teachers, 88 of whom are women and 47 of whom are men. In order to measure the levels of professional competence of these teachers, ''Measurement of Self-Proficiency of Teachers'', which has been adapted to Turkish by Çapa, Çakıroğlu ve Sarıkaya(2005), Tschannen-Moran and Woolfolk Hoy(2001); ''Measurement of Self-Proficiency of Teachers in Accombination'', which has been developed by Hollender(2011) and which has been adapted to Turkish language by Bilgiç ve Meral(2012); ''Personal Information Form'' have been used in order to learn the personal informations. Measurement of Self-Proficiency of Teachers in Accombination has ben assessed under 4 sub-extend. These sub-extends are enabling students' participation to the lesson, implemantation of teaching strategies, class management and self-cempetence. Standard deviation and the averages of the points gathered by measurements have been calculated. When observing whether the employment and the level of professional competence of visual arts teachers who participated in the survey according to the results of analyses and teach autistic children has been differentiated in the light of varieties or not, conclusion that emphasize a meaningful difference according to the factors gender, age, marital status, time of work, kind of work and the salary that one is paid are sufficient or not hasn't been reached. Conclusion that emphasize a meaningful difference according to the factors one has got the formation about teaching or not, branch, one has been participated in seminars, educations or courses about the arts education of the autistic children or not, one has got education about special education or not has been reached.