Tip 1 diabetes mellitus tanılı hastalarda kas gücü ve mimarisinin değerlendirilmesi
Evaluation of muscle strength and architecture in TYPE 1 diabetes mellitus patients
- Tez No: 605691
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE MERAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma T1D hastalarında kas kuvveti ve mimarisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Alt grup analizlerinde ise T1D süresi, HbA1C düzeyi, mikrovasküler komplikasyonların ve insülin kullanma yönteminin kas kuvveti ve mimarisi üzerine olan etkisi araştırıldı. Çalışmaya T1D tanısı olan 32 hasta (23 kadın, 9 erkek) ile yaş, cinsiyet, boy, kilo, fiziksel aktivite düzeyi yönünden eşleştirilmiş 31 sağlıklı gönüllü (22 kadın, 9 erkek) dahil edildi. Her iki grupta ayrıntılı lökomotor ve nörolojik sistem muayeneleri yapıldı, IPAQ kullanılarak fiziksel aktivite düzeyi belirlendi. T1D ve kontrol grubunda ultrasonografik olarak dominant ekstremite kuadriseps femoris kas kalınlıkları (RF, VI, VM, VL) ile pennat açı (VI, VM, VL) ölçümleri yapıldı. Daha sonra her iki grupta 60 /sn ve 180 /sn açısal hızlarda izokinetik dinamometre sistemi kullanarak kas kuvveti değerleri ölçüldü. T1D grubunda cinsiyet, yaş, boy, kilo, fiziksel aktivite düzeyi yönünden benzer kontrol grubuna kıyasla 60º/sn açısal hızda fleksiyon ve ekstansiyon pik tork ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was performed to evaluate muscle strength and architecture in T1D patients. In subgroup analyzes, the effects of T1D duration, HbA1C level, microvascular complications and insulin use method on muscle strength and architecture were investigated. 32 T1D patients (23 females, 9 males) and 31 healthy volunteers (22 females, 9 males) matched for age, sex, height, weight, and physical activity level were included in the study. Detailed leukomotor and neurological system examinations were performed in both groups and physical activity level was determined using IPAQ. The dominant extremity quadriceps femoris muscle thickness (RF, VI, VM, VL) and pennate angle (VI, VM, VL) were measured ultrasonographically in T1D and control groups. Then, muscle strength values were measured in both groups at 60/sec and 180/sec angular velocities using isokinetic dynamometer system. In T1D group, statistically significant difference was found in flexion and extension peak torque measurements at 60º/sec angular velocity compared to similar control group in terms of gender, age, height, weight, physical activity level (p 0.05).