İzole sıçan uterus kasılmaları üzerinde civanperçemi ekstresinin etkisi
The effect of yarrow extract on isolated rat uterus contractions
- Tez No: 605864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİK ÖZDENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Son yıllarda tıp fakültelerinin tamamlayıcı tıp polikliniklerine başvuru sayısındaki artış dikkat çekicidir. Fitoterapi de bu kapsamda yoğun ilgi görmektedir. Civanperçemi fitoterapi ile ilgili bu manada dikkat çeken bitkiler arasında olup, uterus kasılmalarına etkisi yeterince açık değildir. Bu çalışmada; gebe olmayan sıçanlardan elde edilen, izole uterus kontraksiyonları üzerine civanperçemi (Achillea millefolium) ekstraktlarının (CPE) etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada, 32 adet Wistar Albino cinsi, 200–250 g ağırlığındaki erişkin dişi sıçanlar 4 eşit gruba ayrıldı (n=8). Grup I: Kontrol, Grup II: CPE, Grup III: Oksitosin, Grup IV: Oksitosin + CPE grubu. Sıçanlar dekapite edildikten sonra uteruslarından, tüm uterus katmanlarını içeren 1.2x2x1 cm longitudunal şeritler hazırlandı. Şeritler uygun şekilde bağlanarak organ banyosuna asıldı. Tüm kasılmalar kayıt altına alındı. Grup 1'e herhangi bir uygulama yapılmadı. Kasılmalar stabil hale gelince Grup II'ye 10'ar dk aralarla sırasıyla 0.125, 0.25, 0.5, 1 ve 2 mg/ml olmak üzere kümülatif olarak CPE uygulandı. Grup III'e 0.0004 IU/mL oksitosin uygulanarak kontraksiyonlar indüklendi. Grup IV'e oksitosinle indüklenen kontraksiyonlar stabil hale geldikten 10 dk sonra, 10'ar dakika aralarla sırasıyla 0.125, 0.25, 0.5, 1 ve 2 mg/ml olmak üzere kümülatif CPE uygulaması yapıldı. Bulgular: Frekans parametreleri değerlendirildiğinde; Grup II'de 2 mg/ml CPE uygulandığında spontan uterus düz kas kasılmasında inhibisyon gözlenmişken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objectives: In recent years, there has been a rise in the number applications in medical schools for complementary medicine. Phytotherapy specifically has been receiving attention. While yarrow (Achillea Millefolium) is one of many potential plants, its effects in uterus contractions are not well known. This study aims to determine the effects of the yarrow extracts on uterus contractions isolated from non-pregnant rats. Methods: In this study, Wistar-type female albino rats, weighing 200-250 grams, were divided into 4 groups (n=8): Group I – Control; Group II – CPE; Group III – Oxytocin; Group IV – Oxytocin+CPE. The uteri were dissected into 1.2x2x1cm longitudinal strips. The strips were hung on a bath to record contractions. Group I was the control group. Once the contractions stabilized, doses of CPE (0.125, 0.25, 0.5, 1.0, 2.0mg/ml) were cumulatively applied to Group II within 10-minute intervals. For Group III, further contractions were induced by applying 0.0004IU/mL oxytocin. For Group IV, contractions were induced with oxytocin and subsequently, doses of CPE (0.125, 0.25, 0.5, 1.0, 2.0mg/ml) were cumulatively applied group within 10-minute intervals. Findings: After analyzing the frequency parameters; an inhibition was observed in spontaneous uterus rectus contractions (p0.05) in Group IV.