Sosyal bilgiler öğretiminde grafik çizme ve yorumlama becerisinin geliştirilmesi
The development of graph drawing ang interpretation skills in social studies teaching
- Tez No: 605939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu araştırmada sosyal bilgiler öğretiminde grafik çizme ve yorumlama becerisinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2017 - 2018 eğitim öğretim yılında Kocaeli ili Darıca ilçesinde bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan bir deney bir kontrol grubu olmak üzere toplam 60 ortaokul öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, katılımcıların deneysel işlemden önce ve sonra bağımlı değişkenle ilgili olarak iki defa ölçüldükleri öntest - sontest kontrol gruplu deneysel desen modelinde uygulanmıştır. İntact atama ile oluşturulan deney ve kontrol gruplarından deney grubuna grafik çizme ve yorumlama becerisini geliştirmeye yönelik etkinliklerin yer aldığı öğretim uygulaması, kontrol grubuna ise öğretim programına uygun öğretim süreci uygulanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla akademik başarı testi ve araştırmacı tarafından geliştirilen Grafik Çizme ve Yorumlama Beceri Kontrol Listesi (GÇYB-KL) kullanılmıştır. Araştırmadan toplanan verilerin analizi için, araştırmanın alt problemlerine uygun olarak yüzde, frekans, aritmetik ortalama ile tek faktör üzerinde tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA (repeated measures) testi kullanılmıştır. Deney grubu öğrencilerine araştırma ile ilgili uygulanan beceri etkinlikleri araştırmacı tarafından geliştirilen Grafik Çizme ve Yorumlama Beceri Kontrol Listesi (GÇYB-KL) kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda grafik çizme ve yorumlama becerisini geliştirmeye yönelik öğretim sürecinin uygulandığı deney grubunun, öğretim programına uygun uygulamaların gerçekleştirildiği kontrol grubuna göre grafik çizme ve yorumlamada daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. Deney grubu öğrencilerine uygulanan grafik çizme ve yorumlama beceri etkinliklerinde öğrencilerin en kolay çizip yorumladıkları grafik türünün sütun grafiği, en zorlandıkları grafik türünün ise çizgi grafiği olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretiminde grafik çizme ve yorumlama becerisini geliştirmek amacıyla beceri öğretim basamaklarına uygun olarak grafik çizme ve yorumlama becerisine dayalı etkinliklerle desteklenen öğretim uygulamalarının gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop the skill in drawing and interpreting graph in social studies teaching. The study was carried by participating a total of 60 students, including experimental and control groups, who received education at a state secondary school in Darıca district, Kocaeli province in 2017 - 2018 academic year. The study was applied according to the experimental design model with a pretest-posttest control group in which the participants were measured twice regarding the dependent variable before and after treatment. Teaching application involving the activities to improve the skill in drawing and interpreting graph was performed for the experimental group from the experimental and control groups formed by the intact assignment, while the teaching process was performed for the control group in accordance with the curriculum. Academic achievement test and the checklist for graph drawing and interpretation skill (GCYB-KL) developed by the researcher were used in order to collect data. The data collected from the research were analyzed using two-factor ANOVA (repeated measures), which determines the percentage, frequency, arithmetic mean and repeated measures depending on a single factor in accordance with the sub-problems of the research. The skill activities applied to students in the experimental group were evaluated using the checklist for graph drawing and interpretation skill (GCYB-KL) developed by the researcher. The research results show that the experimental group was more successful in drawing and interpreting the graph than the control group. It was found that students in the experimental group drew and interpreted easily the column chart, while they had difficulty in drawing and interpreting the line chart. In conclusion, it is recommended to being performed teaching practices supported by activities based on the skill in drawing and interpreting graph pursuant to the skill teaching steps in order to improve the skill in drawing and interpreting the graph in social studies teaching.