Orduların profesyonelleşmesi: Türkiye örneği
Professionalisation of the armies: The model of Turkey
  1. Tez No: 605944
  2. Yazar: HİKMET KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KURTULUŞ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Soğuk Savaş Dönemi sonrasında, özellikle batılı ve gelişmiş ülkelerin ordularının zorunlu askerlik modelinden, gönüllülük esasına dayanan profesyonel ordulara geçiş yaptığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, araştırmanın amacına göre belirlenen ülkelerin ordularının profesyonel ordulara dönüşme veya dönüşmeme süreç ve gerekçelerini incelemektir. Yapılacak incelemeler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti temelinde TSK'nin profesyonel orduya dönüşümü ile kıyaslanarak değerlendirmeye alınacaktır. Belirlenen orduların profesyonelliğe dönüşümünde benzer ve farklı olduğu düşünülen faktörler tarihi ve sosyolojik bakış açısıyla incelenerek Türkiye temelli genel bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
After the Cold War Period, it has been observed that, especially in western and developt countries, there has been a tendency to transform their army models from draft to volunteer-professional army systems. The aim of this study is to analyze the countries, which are chosen according to the aim of the study. Some of the countries transformed their armies but some countries resisting against transformation through professional army models. Also this study aims to analyze what could be the reasons and needs for a transformation of a draft army model to all-volunteered model. This analayses will depand on historical and sosiological point of view and will be assessed according to Turkish Army model which has a tendency on transforming its army to a professional one.