An analysis of policies towards young children through a child rights perspective: The case of Turkey
Küçük çocuklara yönelik politikaların çocuk hakları bakımından analizi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 605959
  2. Yazar: SEVİLAY KOSİF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE İDİL AYBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk politikaları ile çocuk hakları perspektifini birlikte analiz etmek ve özellikle okulöncesi çağındaki küçük çocuklara yönelik yapılan politikalarda çocuk hakları yaklaşımını ön plana çıkarmaktır. Çocuk hakları, çocuklara yönelik yapılan sosyal politikalar bakımından önemli bir yer teşkil etmektedir. Çocuklara yönelik politikalar ve çocuk hakları aynı hedef gruba yönelik olmaları ve benzer hedeflere yönelmeleri dolayısıyla birbirinden bağımsız düşünülemez. Günümüzde refah devletlerinin pek çoğunda erken çocukluk dönemine yönelik politikalara olan ilgi artmıştır. Buna rağmen bu döneme yönelik çocuk hakları konusuna yeterli ilginin gösterilmediği değerlendirilmektedir. Erken çocukluk dönemi için çocuk haklarının nasıl yorumlanabileceği ve bu hakların hangi sosyal politikalar ile ele alınabileceği tartışılmış ve Türkiye örneği bu çerçevede ele alınmıştır. Türkiye'deki çocuk politikalarının genellikle okula başladıktan sonraki dönemi ele aldığı ve mevcut politikaların ise koruma odaklı olduğu ve bunun yanı sıra ön alıcı değil reaktif nitelikte olduğu değerlendirilmiştir. Bu alanda tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için; fırsat eşitliği ve bakım hakkının gereği olarak erken çocukluk eğitim ve bakımı hizmetlerinin artırılması ve çocuk hakları ile ilgili bağımsız bir kurumun kurulması politika olarak önerilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze child policies and child rights together and to emphasize the child rights perspective especially in the policies towards young children of preschool age. Children's rights play an important role in social policies targeting children. Child policies and children's rights cannot be considered independent from each other because they are aimed at the same target group and tend towards similar goals. Today, interest in policies towards early childhood period has increased in many welfare states. Nevertheless, it is considered that there is not enough attention on the issue of child rights for this period. The question of 'How can the rights of young children be addressed with social policies?' is discussed in the universal level and the case of Turkey has been analyzed in this context. Child policies in Turkey generally address children starting from compulsory school age and existing policies are focused on the protection of children. Besides, the policies are usually reactive instead of being proactive. In order to eliminate the gaps identified in the realm of child rights; it has been proposed as a policy to increase early childhood education and care (ECEC) services as a requirement of equal opportunity and the right to care, and to establish an independent institution on the rights of children.