Post-Soviet migration patterns in Kyrgyzstan and the case of Uzbeks
Sovyet sonrası dönemde Kırgızistan'da göç hareketleri ve Özbek örneği
  1. Tez No: 606101
  2. Yazar: SEVİLAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, bağımsızlık sonrası dönemde Kırgızistan'da ortaya çıkan göç hareketlerini, ülkedeki Özbek toplumunun göçe yaklaşımını ve tercih ettikleri göç destinasyonlarını itme-çekme modeli çerçevesinde incelemektedir. Kırgızistan'da ikinci büyük etnik grubu oluşturan Özbekler, yoğun olarak ülkenin güney bölgelerinde yer alan Oş, Celal-Abad ve Batken eyaletlerinde yaşamaktadırlar. Bölge nüfusunun üçte birini, ülkenin toplam nüfusunun ise %14'lük kısmını oluşturmaktadırlar. Kırgızistan'da göç meselesi toplum üzerinde genel etkiye sahip önemli bir süreç olarak kabul edilmekte ve ilgili literatürde, ülke nüfusunun üçte birinin yurtdışında yaşaması ve çoğunluğunun işçi göçmenlerden oluşması nedeniyle temel olarak ekonomik yönüyle ele alınmaktadır. Özbekler daha iyi ekonomik standartlara ulaşma arzusu ile göç etmekle birlikte, onların göç süreçlerinin siyasi nedenlerle tetiklendiği ve göçün ayrımcılık ve çatışmalar gibi olumsuz koşullardan kaçınma stratejisi olarak uygulandığı iddia edilmektedir. Dolayısıyla, çekme faktörleri Kırgızistan Özbeklerinin göç sürecinde ana belirleyici faktörler olarak ele alınmıştır. Göç destinasyonları iç ve dış göç olmak üzere iki boyutta analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, Özbek toplumunun ülkede yaygın bir hareketlilik süreci olan iç göçte Kırgızlardan farklılık taşıdığını ve toplumun güneyden kuzeye iç göç sürecinden kaçındığını göstermektedir. Bunun yerine, doğrudan yurtdışına göç etmeyi tercih etmektedirler. Özbeklerin tarihi anavatanları ile olan güçlü bağları nedeniyle, göçlerinin kalıcı olmaktan ziyade geçici bir hareketlilik süreci olduğu değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra, itme faktörlerinin bertaraf edilmesi ve Kırgızistan'da etniklerarası uyumun istikrarlı hale gelmesinin Özbekleri anavatanlarında kalma konusunda teşvik ederek göç süreçlerinde değişikliklere yol açacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the migration patterns in Kyrgyzstan that have emerged after the independence period and the approach of Uzbek community in the country to migration and the preferable migration destinations within the framework of push and pull factors. Uzbeks, who are the second major ethnic group in Kyrgyzstan, live compactly in the southern provinces- Osh, Jalal-Abad, and Batken. They comprise one third of the region's population and 14 percent of the country's total population. In Kyrgyzstan, migration is accepted as a prevalent phenomenon that has common impacts on the society, and in the literature, it is mainly discussed from the economic perspective since one-third of the country's total population is living abroad and most of them are labor migrants. It is asserted that, although Uzbeks in Kyrgyzstan migrate to reach better economic standards, their migration process was prompted by the political developments and that migration is used as an avoiding strategy from negative conditions like discrimination and conflicts. Therefore, push factors are taken as the main determinants of the migration process of Kyrgyzstani Uzbeks. Migration destinations are analyzed in two dimensions as internal and external migration. Research findings demonstrate that the internal mobility process of Uzbek community is different from that of Kyrgyz and they abstain to migrate from south to north, which is the general domestic migration route in the country. Instead, they prefer to migrate abroad directly. Due to the Uzbeks' strong attachment with their historical homeland, their migration is evaluated as a temporary mobility process rather than permanent. Additionally, it is concluded that eliminating the push factors and stabilizing the inter-ethnic harmony in Kyrgyzstan could lead to changes in the migration patterns of Uzbeks by encouraging them to stay in their homeland.