Chlamydia pneumoniae ile atheroskleroz arasındaki ilişkinin serolojik yöntemler ve polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile araştırılması
Investigation of the relationship between Chlamydia pneumoniae and atherosclerosis by serological methods and polimease chain reaction
- Tez No: 606371
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN USTAÇELEBİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
Özellikle son on yıl içinde Chlamydia pneumoniae enfeksiyonu ile atheroskleroz arasında etyolojik bir ilişki kurma eğilimi ortaya çıkmıştır. Bu eğilimi doğuran bulgular arasında, atherosklerotik hastalığı olan bireylerin kontrollerden daha yüksek C.pneumoniae antikor titrelerine sahip olmaları yanında, atherom plaklarında elektron mikroskopisi, immünohistokimyasal boyama ve polimeraz zincir reaksiyonu gibi tekniklerle C.pneumoniae antijenlerinin gösterilmesi de vardır. Çalışmamız söz konusu ilişkiyi test etmek üzere planlanmış; 223 atherosklerozlu hastaya ait serumlar, atherosklerozlu olmadığı klinik ve anjiyografik olarak gösterilmiş 40 bireye ait serumlarla kontrollü olarak mikroimmünofloresan yöntemiyle C.pneumoniae antikorları açısından incelenmiştir. Kontrol grubu ile atherosklerotik bireyler arasında istatistiki anlama sahip bir fark bulunamamıştır. Yirmidört hastaya ait atherom plaklarında PCR'yle C.pneumoniae DNA'sı aranmış, 5 olguda olumlu sonuç alınmıştır. Sonuç olarak C.pneumoniae ile atheroskleroz arasında nedensel bir ilişkini varlığını ileir sürebilmek için mevcut verilerin yeterli olmadığı; böyle bir ilişki olsa bile bunun sağlamasını yaparken serolojik verilerin güvenilir olmayabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially in the last decade, a tendency has emerged to establish an etiological relationship between Chlamydia pneumoniae infection and atherosclerosis. Among the findings that led to this trend, it can be listed the presence of higher C.pneumoniae antibody titers in individuals with atherosclerotic disease than controls, as well as demonstrating C.pneumoniae antigens by techniques such as electron microscopy, immunohistochemical staining and polymerase chain reaction in atherom plaques. Our study was planned to test the relationship in question; Serums belonging to 223 patients with atherosclerosis were examined for C.pneumoniae antibodies by microimmunofluorescence method controlled with sera belonging to 40 individuals who were clinically and angiographically shown to be non-atherosclerosis. No statistically significant difference was found between the control group and atherosclerotic individuals. C.pneumoniae DNA was searched by PCR in atherom plaques belonging to twenty-four patients, and positive results were obtained in 5 cases. Consequently, the available data were not sufficient to confirm a causal relationship between C.pneumoniae and atherosclerosis; even if there is such a relationship, it was concluded that the serological data may not be reliable while providing this.