Streptococcus thermophilus'un melas besi ortamında biyosürfektan üretim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the production properties of Streptococcus thermophilus in the molasses environment
  1. Tez No: 606378
  2. Yazar: GİZEM DAĞÇOBANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada,Streptococcus thermophilus'un şeker fabrikası atık maddesi olan melasta geliştirilip biyosürfektan üretimi incelenmiştir. Elde edilen biyosürfektanın Escherichi acoli, Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa gibi patojen bakteriler üzerine antibakteriyel etkileri belirlenmiş ve bu patojenler üzerine adezyonu engelleme özellikleri araştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; melasta geliştirilen Streptococcus thermophilus'tan elde edilen biyosürfektan madde miktarı 2 paralel örnekte sırasıyla 1220 mg/L, 1190 mg/L, kontrol deney amaçlı MRS broth ortamında geliştirilen Streptococcus thermophilus'tan elde edilen biyosürfektan madde miktarı ise 1180 mg/Lolarak hesaplanmıştır. Melasta ortalama 1205 mg/Lbiyosürfektan üretimi gerçekleşmiştir. Emülsifikasyon indeks değeri, 1 saat sonunda %48,75oranında bulunmuş, bu değer 1 hafta sonunda %32,5 'a düşmüştür. Yüzey gerilim ölçümü ise paralel örnek ölçümLerine göre en düşük %41,2 oranında bulunmuştur. Antimikrobiyel aktivite ölçüm sonuçlarında, Esherichia coli üzerine minimum inhibasyon konsantrasyonu (MIK) değeri 10 mg/mL olarak tespit edilmiştir. Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosaüzerine 2,5 mg/mL ve 5mg/mL konsantrasyon değerinde MIK değerine ulaşılmıştır.Staphylococcus aureus üzerine yapılan denemelerde Streptococcus thermophilus örneği ile 10 mg/mLminimum letal konsantrasyon (MLK) değerine ulaşılmıştır. Sonuç olarak, besiyeri ortamı olarak değerlendirilen melasta, Streptococcus thermophilus'tanelde edilen biyosürfektanların yüzey gerilimini düşürdüğü ve gıda patojenlerine karşı antimikrobiyel ve antiadezyon etkilere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
thermophilus, was investigated. The antibacterial effects of the obtained biosurfactant on pathogenic bacteria such as Echerichiacoli, Staphylococcus aureusand Pseudomonas aruginosa were determined and their inhibition properties were investigated. According to the results obtained from the research; The amount of biosurfactant obtained from Streptococcus thermophilus developed in molasses was 1220 mg / l, 1190 mg / l respectively in parallel samples, and the amount of biosurfectant obtained from Streptococcus thermophilus developed for control experimental purposes was 1180 mg / l. Approximately 1205 mg / l biosurfactant was produced in molasses. Emulsification index value was found to be 48.75% at the end of 1 hour and decreased to 32.5% at the end of 1 week. Surface tension measurement was the lowest 41.2% compared to parallel sample measurements. In antimicrobial activity measurement results, MIK value on Esherichia coli was 10 mg / mL. MICs of Staphylococcus aureus and Pseudomonas aeruginosa were obtained at a concentration of 2.5 mg / mL and 5mg / mL. In the experiments on Staphylococcus aureus, 10 mg / mL MLK was reached with Streptococcus thermophilus sample. As a result, it was determined that biosurfactants obtained from Streptococcus thermophilus reduce the surface tension and have antimicrobial and antiadhesion effects against food pathogens.