Akıllı şehir uygulamaları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Smart ci̇ty practi̇ce: Speci̇al to Istanbul Metropoli̇tan Muni̇ci̇pali̇ty
  1. Tez No: 606382
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZSÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Dünya nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşamaktadır ve sayı bu her geçen gün daha da artmaktadır. Günümüzde ise kentsel alanlar, dijital teknolojiler ve yaygın ağlar yoluyla fiziksel alanla bütünleştiği için hızla değişmektedir. Aynı zamanda, yüzlerce büyük şehir, hızlı şehirleşme, yaşlanan altyapı, sınırlı finans ve diğer sorunlar ile başa çıkmakta olduğu için, vatandaşlar kentlerin daha yaşanabilir ve rekabet edebilir halde yenilenmesini, modernleştirilmesini istemektedir. Tüm bunların sonucu olarak günümüz teknolojileri ile entegre bir biçimde Akıllı Şehirler kavramı doğmuştur. Bu araştırmada Akıllı kentlerin doğuşundan gelişmesine, çeşitli örneklerine ve son olarak İstanbul özelinde yapılan ve planlanan çalışmalara yer verilmiştir. Araştırma, çok değerli kitap ve tezlerden, seminer ve makalelerden, sempozyumlardan internet araştırmalarından alıntılanıp yorumlanarak hazırlanmıştır. Araştırmam da işlediğim bu konunun ilgili sektöre ve konunun araştırmacılarına yardımcı olmasını temenni ederim.
Özet (Çeviri)
The more than half of the human population live in cities and this number is getting increase day by day. Today, urban areas are changing rapidly since it integrates with physical areas via digital technologies and common networks. Moreover, citizens want to cities to be renewed in a livable and competitive manner since hundreds of big cities are dealing with rapid urbanization, limited finance, and aging infrastructure. As a consequence of all of these smart city concept arises in an integrated way with a today's technologies. This research includes the examples from the arisen to development of smart cities and finally, projects that are done and planning in İstanbul. The research was prepared by quoting and interpreting from precious books, thesis, articles, symposiums and web researches. I hope this subject which I mention in my research is to help researchers who are working with related subject and sector.