Mülhak vakıf işletmeleri ve geleceğe yönelik model önerisi
Management of annexed foundations and a model for the future
  1. Tez No: 606433
  2. Yazar: MUSTAFA SELAHATTİN ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ülkemizde; girişimciler ister büyük bir işletme ister küçük bir işletme olsun, mutlaka yasal mevzuata göre belirlenmiş olan bir işletme modelini seçmek zorundadır. Bu modeller tek kişilik işletme, ortaklık, şirket veya kooperatif olabilir. Girişimciler bu modellerden herhangi birini kendi önceliklerine, kısa ve uzun dönemli ihtiyaçlarına, her modelin avantaj ve dezavantajlarına göre seçerler. Bildiğimiz bu modellerin dışında günümüzde işletme modeli olarak Sivil Toplum Kuruluşlarından biri olarak kabul edilen“Vakıf”ların da kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Bu çalışmada Mülhak Suyakanmış Hatun Binti Abdurrahman Vakfıyla beraber Türkiye'deki 257 adet mülhak vakfın günümüz Türkiye'sinde daha verimli ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak biçimde neler yapılabileceği incelenmiştir. Vakıflar kanununda olası eksiklikler ve yeni düzenlemelerden bahsedilmiştir. Söz konusu çalışmanın amacı, bu kurumların günümüz koşullarında teknolojiyle barışık bir biçimde ülke ekonomisine etkisine daha fazla katkı sağlayabileceğini araştırmak ve hemen hemen her sektöre (inşaat, tarih, gıda, dinsel, bilim vs.) etkisi olan bu kurumların 21. yüzyıla adaptasyonu sürecindeki eksikler ve hatalar üzerine fikirleri gündeme getirmektir
Özet (Çeviri)
Whether they run small, medium or large enterprises, all of the business owners, companies must decide which model of legal organization best suits their purposes: Partnership Proprietorship, corporation or cooperative. In choosing a legal model of organization, enterprises must think about their own choices, disadvantages and advantages of each modeland long run and short run needs. Up to now we deal with proprietorship, partnership corporation or cooperative forms of organization. But today we realize that there is another legitimate model of business formation which is called“Foundation”. What this study Abdurrahman Foundation together with 257 added in the foundation of modern day Turkey in Turkey in a way that will contribute to more efficient and economies have been studied can be made. Possible deficiencies in the Law on Foundations and new regulations were mentioned. The purpose of this study is to investigate the fact that these institutions can contribute more to the impact of the country's economy in harmony with technology in today's conditions, and the deficiencies in the adaptation of these institutions to the 21st century, which have an impact on almost every sector (construction, history, food, religious, science, etc.). to raise ideas on errors.