Sürdürülebilir kentleşme ve sosyal sürdürülebilirlik açısından Konya Büyükşehir Belediyesi
Sustainable urbanisation and social sustainability in the case of Konya Metropolitan Municipality
- Tez No: 606432
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Administration, Social Work
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir gelişme kavramlarının gelişimi ve kentsel gelişme ilişkisi ele alındığında; kentlerde çevresel ve toplumsal sürdürülebilir bir gelişmenin sağlanabilmesinin, sürdürülebilirlik kavramının hayata geçirilmesinde başlangıç noktasını oluşturduğu görülmektedir. Ekonomik, kültürel ve sosyal faaliyetlerin, üretim ve tüketimin merkezi olan kent; dolayısıyla nüfusun, kirliliğin, ekolojik deformasyonun ve toplumsal etkileşimin en fazla olduğu bir kaos ortamı olarak ele alınabilir. Bu karmaşanın en azından artmadan sürdürülebilirliğinin devam ettirilebilmesi sorunu; ulusal, bölgesel, yerel düzeyde çözüm odaklı stratejilerin geliştirilmesi zorunluluğu özellikle 1900'lü yıllardan beri uluslararası gündemi meşgul etmektedir. Kentlerde sürdürülebilir çevresel, kültürel ve sosyal gelişim ve hizmetlerin ekoloji ve toplumu tehdit etmediği bir gelişme için; yerel düzeyde toplumla en yakın temas içerisinde olan, toplum yönetimi ve kentsel sürdürülebilirlik konularının birleşme noktasındaki sosyal sürdürülebilirliğin hayata geçirilmesinde belediyelerin, kentsel gelişim ve sosyal politikalarının bu yönde geliştirilmesi ve yerel katılımın sağlanması önem taşımaktadır. Çalışmada sürdürülebilir kentleşmenin sosyal boyutu açısından sosyal belediyeciliğin önemi, faaliyet alanları ve Konya Büyükşehir Belediyesi içerisinde sosyal belediyecilik uygulamalarıyla sosyal sürdürülebilirliği destekleyici faaliyetleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the development of the concepts of sustainability and sustainable development and urban development; It is seen that providing environmental and social sustainable development in cities constitutes the starting point for the implementation of the concept of sustainability. The city is the center of economic, cultural and social activities, production and consumption for his reason, the population, pollution, ecological deformation and social interaction can be considered as a chaos environment. The problem of sustainability of this confusion without increasing at least; the necessity of developing solution.oriented strategies at national, regional and local levels has been keeping the international agenda busy since 1900s. Sustainable environmental, cultural and social development and services in cities are not threatened by ecology and society; It is important that municipalities, urban development and social policies at the juncture of community management and urban sustainability issues, which are in close contact with the community at the local level, are developed in this direction and local participation is ensured. In this study, the importance of social municipality in the sustainable urbanization, the fields of activity and social municipality practices in Konya Metropolitan Municipality were evaluated.