Teknoloji kabul modelinin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisi
The effect of the technology acceptance model on innovative business behavior
- Tez No: 606532
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmeler sürecinde değişen teknolojik ürünler ve yeni teknolojik düzene adapte olma süreci dikkate alındığında, yaratıcılığı sağlayacak en önemli etkenin yenilikçi iş davranışlarına sahip çalışanlar olması gerektiği düşünülmektedir. Bilimin ve yeni bilgilerin üretildiği, teknolojik gelişimin temelinin atıldığı üniversitelerde, çalışanların yaratıcı düşünmeleri ve bu doğrultuda yenilikler ortaya koyarak yenilikçi iş davranışları sergilemeleri beklenmektedir. Ayrıca çalışanların yenilikçi iş davranışları birçok faktör tarafından etkilenmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, Teknoloji Kabul Modelinin Yenilikçi İş Davranışı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada, Teknoloji Kabul Modelinin Yenilikçi İş Davranışı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma iki aşamada gerçekleşmiştir. İlk aşamada nicel veriler toplanarak analiz edilmiş, ikinci aşamada ise nitel veriler nicel verilerle desteklenerek araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Mersin Üniversitesi'nde görev yapan 372 idari ve akademik personelden anket tekniği ile elde edilen veriler SPSS ve AMOS paket programları yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın hipotezleri yapısal eşitlik modeliyle test edilmiş ve katılımcıların teknoloji kullanımını kabul etme düzeylerinin yenilikçi iş davranışına anlamlı ve pozitif yönde etki ettiği görülmüştür. Bununla birlikte araştırmada kullanılan demografik değişkenler t-Test ve MANOVA istatistiksel analiz yöntemleri uygulanarak nicel analiz tamamlanmıştır. Araştırmada 18 katılımcı ile yarı yapılandırılmış sorular eşliğinde elde edilen nitel veriler derinlemesine görüşmelerle gerçekleştirilmiş ve veriler NVİVO 10 paket programı ile gerekli kodlamalar yapılarak analiz edilmiştir. Nicel veri analizi sonucunda elde edilen bulguların nitel analiz tarafından da desteklendiği ve genellenebilir olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in the process of technological developments, considering the changing technological products and the process of adapting to the new technological order, the most important factor that will ensure creativity should be the employees with innovative business behavior. In universities where science and new knowledge are produced and the foundation of technological development is laid, employees are expected to think creatively and accordingly exhibit innovative business behaviors by introducing innovations. In addition to this, innovative business behaviors of employees are influenced by many factors. The aim of this study is to examine the effect of Technology Acceptance Model on Innovative Business Behavior. In this research, in order to determine the effect of Technology Acceptance Model on Innovative Business Behavior, a mixed research method -quantitative and qualitative methods-was used. The research was carried out in two stages. In the first stage, the quantitative data were collected and analyzed, and in the second stage the research was conducted by supporting the qualitative data with the quantitative data. In this study, the data obtained from 372 administrative and academic staff working in Mersin University were analyzed by SPSS and AMOS package programs. The hypotheses of the study were tested with the structural equation model and it was found that the level of acceptance of the technology usage of the participants had a significant and positive effect on the innovative work behavior. However, the quantitative analysis was completed by applying t-Test and MANOVA statistical analysis methods on the demographic variables used in research. In the study, the qualitative data obtained from 18 participants in the presence of semi-structured questions by means of depth interviews were analyzed with the necessary coding with NVİVO 10 package program. It was found that the results of quantitative data analysis were supported by qualitative analysis and also generalizable.