Kent yönetiminin demokratikleşme sürecinde mahallenin rolü ve önemi
The role and importance of the neighborhood in the democratization process of urban management
  1. Tez No: 606582
  2. Yazar: KAMBER BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Mahalle yönetimi yerel demokrasinin önemli unsurlarından birisidir. Halka en yakın birim olan mahalle yönetiminin güçlendirilmesi; katılım, kendi kendini yönetebilme ve etkin halk denetimi ilkelerinin uygulanmasına bağlıdır. Bu kapsamda mahalle muhtarlıklarının ayrı bir tüzel kişiliğe sahip yerel yönetim birimleri şeklinde yeniden yapılandırılmasına yönelik talepler sıkça gündeme getirilmektedir. Yerel demokratik kanalların etkin bir şekilde hayata geçirilmesi ile gerekli temsil ve katılım mekanizmalarının mahalle düzeyine yayılması sonucunda demokratikleşme sürecinin hız kazanacağı değerlendirilmektedir. Bu çalışma çerçevesinde yerel yönetimler, katılım, yerel demokrasi ve demokratikleşme konuları çeşitli yönleriyle ele alınmış, mahalle yönetimlerinin tarihi süreci, yasal altyapısı ve yerel katılıma etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Neighborhood administration is one of the important elements of local democracy. Strengthening of neighborhood administration, as the closest unit to the public, depends on applying the principles of participation, self-governance and efficient public supervision. In this regard, demands on reorganization of neighborhood administrations as local administration units with special legal entities are frequently brought into question. As a consequence of actualizing of democratic channels efficiently, and deploying of participation and representation mechanisms in neighborhood level, it is evaluated that democratization process would accelerate. Within the framework of this study, the issues of local administrations, participation, local democracy and democratization are assessed with various aspects, and the historical process and legal infrastructure of neighborhood administrations are examined.