Kuluçkalık bıldırcın yumurtalarına resveratrolun ın ovo uygulamasının kuluçka sonuçlarına ve civciv performansı üzerine etkileri
The effects of in ovo application of resveratrol on hatching results and chick performance in quail hatching eggs
- Tez No: 606629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmanın amacı; kuluçkalık bıldırcın yumurtalarına resveratrolün in ovo enjeksiyon ile verilmesiyle kuluçka sonuçları, organ ağırlıkları ve civciv performansı üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada toplam 640 adet kuluçkalık bıldırcın yumurtası kullanılmıştır. Yumurtalar rastgele 4 gruba dağıtılmıştır. Araştırma tesadüf parselleri deneme deseninde yürütülmüştür. Muamele grupları; standart kuluçka şartları (K; Pozitif), 0.2 ml izotonik çözelti (S; Negatif), 0.2 ml'de 1 nmol resveratrol içeren solüsyon uygulaması (R1) ve 0.2 ml'de 4 nmol resveratrol içeren solüsyon (R4) uygulaması olmak üzere toplam 4 adet muamele (her muamele 4 tekerrür) grubundan oluşturulmuştur. İn ovo enjeksiyon kuluçkanın 14. gününde uygulanmıştır. Araştırmada kuluçka randımanı, çıkış gücü, embriyonik ölümler, civciv çıkış zamanı, bazı organ ağırlıkları ve civciv performansı özellikleri incelenmiştir. İn-ovo resveratrol uygulamasının kuluçka randımanı üzerine etkisi önemsiz olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of in-ovo resveratrol in hatching quail eggs on hatching traits, organ weights and chick performance. A total of 640 hatching quail eggs were used in the study. The eggs were randomly distributed into 4 groups. The research was carried out in a randomized plot design. Treatment groups; standard incubation conditions (K; Positive), 0.2 ml isotonic solution (S; Negative), 0.2 ml solution of 1 nmol resveratrol (R1) and 0.2 ml solution of 4 nmol resveratrol (R4) 4 treatments (4 repetitions each) were formed. In ovo injection was administered on the 14th day of incubation. Hatchability of set eggs and fertile eggs, embryonic mortality, chick hatching time, some organ weights and chick performance characteristics were investigated. The effects of in-ovo resveratrol administration on the hatchability of set eggs was insignificant.