Agiler Kulturwandel in multinationalen Unternehmen-Herausforderungen des grenzüberschreitenden Transfers wertefundierter Managementpraktiken am Beispiel der Daimler AG. Eine empirische Untersuchung der Transferrezeption im Tochterunternehmen Mercedes-Benz Turkey
Çok uluslu şirketlerde çevik dönüsum –'Daimler AG' örneğindeki değer bazlı yönetim dağıtımda yaşanan zorluklar
- Tez No: 606870
- Danışmanlar: PROF. DR. CHRİSTOPH BARMEYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Almanca
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Kuruluşlar, teknolojideki değişikliklere, pazar durumuna ve müşterilerin ihtiyaçlarına daha hızlı karşılık verebilmek için gittikçe artan bir baskı altındalar. Geleneksel yöntemler iş hayatındaki son gelişmeleri karşılamakta başarısız olurken, çevik yöntemler devamlı ve hızlı sonuçlar alabilmek için giderek daha çok kullanılmaktadır. Çevik metotlarının başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için organizasyon kültüründe temel değişikliklere gereksinim vardır. Çok Uluslu Şirketlerde çevik çalışma metodolojisinin uluslararası ölçekte kullanımına özgül zorluklar bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Çevik çalışma yönteminin, mikro düzeyde Türkiye'de yabancı bir şubede kabul edilip benimsenmesine dair bir analiz yapılmıştır. Çalışma için gerekli bilgiler,sekiz bireysel röportaj ve bir grup odaklı tartışma sonucunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organisations are under increasing pressure to react quicker to changes in technology, market conditions and customer needs. As traditional methods fail to keep up with today's business environment, agile methods are increasingly being used to deliver products fast and frequently. The successful implementation of agile methods often requires a fundamental change in organisational culture.The special challenges for multinational companies to implement agile practices internationally will be the main purpose of this study. Focusing on the micro-level, an analysis of transfer reception and adoption at a foreign subsidiary in Turkey have been made. The materials of the study have been collected through right individual interviews as well as a group discussion at the company Mercedes-Benz Türk A.Ş.