Comparing the different perceptions of site engineers, workers, and graduate students to safety training by using eye-tracking technology
İş güvenlik eğitiminde saha mühendisleri, işçiler, ve yüksek lisans öğrencilerinin algılama farklılığını göz-takip teknolojisi kullanarak karşılaştırılması
- Tez No: 607141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇOMU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnşaat endüstrisi riskli ve zorluklarla doludur; bu nedenle, inşaat faaliyetlerinin tehlikeli etkilerini azaltmak için uygun bir iş güvenliği eğitimi yöntemi gerekmektedir. Araştırmacılar ve uygulayıcılar, inşaat sahasının koşullarını yıllardır iyileştirmeye çalışmalarına rağmen, inşaat kazaları hala tüm ülkelerde devam eden yaygın bir sorundur. Diğer yandan, bilimsel ve endüstriyel gelişmelerin saha kazalarının azaltılmasında etkin rol oynayacağı düşünülmektedir. Bu sebeple, birçok araştırmacı iş güvenliği alanında yeni gelişen teknolojileri kullanmaktadır. Bu kapsamda, sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarının iş güvenliği yönetimi üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlenmektedir. Bu çalışma, iş güvenliği eğitiminde sanal ortam uygulamasının potansiyelini ve geleneksel iş güvenliği eğitimleri ile karşılaştırmayı amaclamaktadır. Çalışma kapsamında, sanal ortam tabanlı V-SAFE.v2 isimli bir sanal iş gÜvenliği egitim aracı ve iş güvenliği eğitimi içeren sunum tekniği kullanıldı. Verilen eğitimler sırasında, katılımcıların tepkilerini ve konsantrasyon seviyelerini incelemek i¸cin katılımcıların göz hareketleri göz izleme teknolojisi ile takip edilmiştir. Araştırmaya beş mühendis, beş işii ve beş lisansüstü mühendislik öğrencisi katılmıştır. Deneyde, katılımcılar öncelikle sanal bir ortamda iskele montaj faaliyetlerini simüle eden V-SAFE.v2 ortamında eğitim aldılar. Daha sonra, katılımcılardan iskele çalışmaları hakkında detaylı bilgi içeren bir sunuma katılmaları istendi. Testleri tamamladıktan sonra katılımcılar özgecmişleri ve deneyimleriyle ilgili bir anket doldurdular. Bu çalışmanın ana bulguları, mühendislerin her iki eğitim oturumunda da işçilerden ve öğrencilerden daha hızlı konsantre olduklarını ve tüm katılımcıların V-SAFE.v2'de aldıkları eğitim boyunca farklı ilgi alanlarını keşfetmek için daha fazla zaman harcadıklarını göstermektedir. Bu nedenle, sanal ortam uygulamalarının iş güvenliği eğitiminde kullanılmasının daha iyi konsantrasyon seviyelerine yol açtığı sonucuna varılmıştır. Özetle, bu tez, iki güvenlik eğitimi tekniği sırasında inşaat sektöründe çalışan beş şantiye mühendisinin, beş işçinin ve beş lisansüstü mühendislik öğrencisinin davranışlarını karşılaştırmayı ve her biri için hangi iş güvenliği eğitimi yönteminin uygun olduğunu araştırmaktadır. Ayrıca, gelecekteki araştırmaların, inşaat sahasını daha güvenli ve daha çalışılabilir hale getirebilecek daha teknolojik uygulamalar ve eğitim senaryoları kullanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is known to be risky and full of trammels; therefore, an appropriate safety training method is needed to mitigate the hazardous effects of construction activities. Researchers and practitioners have been trying to improve the construction site's conditions for decades. However, construction accidents still take place in many countries around the world. On the other side, scientific and indus trial advancements considered to be essential in mitigating site incidents; therefore, scientists have been trying to employee information technologies in this regard. Virtual environments have favorable effects on safety management. This study aims at exploring the potential of a virtual environment application and a traditional safety training application in safety management. More specifically, a virtual environment based safety training tool entitled V-SAFE.v2, and a least engaging safety training ap plication embedded by a Powerpoint presentation were used to examine participants' reactions and concentration levels during safety training. In this regard, eye-tracking technology was utilized to explore the participants' eye movement during the safety training sessions. Five engineers, five workers, and five graduate engineering students participated in the study. In the experiment, participants experienced V-SAFE.v2 soft ware which simulates scaffolding assembling activities in a virtual environment, after that, they were asked to attend the Powerpoint presentation that contains detailed information about the scaffolding activities along with an eye-tracking device in front of them. After finalizing the tests, participants filled a survey that is related to their backgrounds and experiences. The main findings from this study show that engineers concentrate faster than workers and students during all sessions of safety training, and all participants spent more time exploring different areas of interest during the highly engaging safety training. Therefore, it was concluded that using virtual environment applications in safety training leads to better concentration levels. Furthermore, it is foreseen that advanced technology applications and training scenarios will be used more widely in order to make construction sites safer workplaces in the future.