Yatırım fonlarının veri zarflama analizi (VZA) ile performans ölçümü
Measurement of the performence of mutual funds by data envelopment analysis (DEA)
- Tez No: 607390
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada 01 Ocak 2015–31 Aralık 2018 tarihleri arasında on altı çeyreklik süre zarfında Türkiye'de faaliyet gösteren dokuz adet yatırım fonu çeşitlerinin etkinlikleri, Veri Zarflama Analizi (VZA) kullanılarak ölçülmüş ve sonuçları yorumlanmıştır. VZA, çok sayıda girdi ve çıktı olmasından dolayı organizasyonel karar birimlerinin göreceli etkinliklerinin ölçülmesinin güç olduğu durumlarda kullanılan doğrusal programlama tabanlı bir tekniktir. Çalışmada, standart sapma, portföyde bulunan kişi sayısı ve portföy büyüklüğü girdi, ortalama getiri çıktı olarak VZA uygulamasında kullanılmıştır. Uygulamada yatırım fonlarının etkinliklerinin çıktıları alınmış, etkin olanlar belirlenmiştir. Sonuç olarak; dokuz adet yatırım fonlarından VZA ile yapılan etkinlik ölçümünde 16 çeyreklik boyunca etkinlik seviyeleri diğer literatür çalışmalarında aksine sabit yönlü hareketini izlemiştir. On altı çeyreklik süre sonunda Karma Şemsiye Fonları arasında bulunan TKK kodlu fon on altı defa etkinlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sixteen quarters during between 1 January 2015-31 December 2018 which nine mutual funds operating in Turkey kinds of events, data envelopment analysis (DEA) using measured and the results are interpreted. DEA is a linear programming-based technique used in situations where it is difficult to measure the relative effectiveness of organizational decision-makers due to the large number of inputs and outputs. In the study, for DEA aplication, person numberin portfolio,portfolio size and standard deviation were used as inputand average was used as output. In practice, the outputs of the mutual funds' activities were taken and the ones that were effective were identified. As a result: In the measurement of efficiency in DEA with nine mutual funds, the activity levels for sixteen quarters followed a constant direction movement in contrast to other literature studies.At the end of the sixteen-quarter period, the fund, which has the TKK code among the Mixed Umbrella Funds, has been active sixteen times.