Mesleki yeterlilik belgesinin istihdam edilebilirliğe katkısı: Çimento işverenlerinin algısına yönelik bir araştırma
Contribution of vocational qualification certificate to employability: A research on cement employers' perception
- Tez No: 607423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞELALE UŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İşsizlik sadece Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin değil, bugün itibariyle gelişmiş ülkelerin dahi en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu anlamda küresel bir nitelik taşıyan işsizlik olgusu, tüm boyutları ve zorluğuyla ülkeleri düşünmeye, mevcut çözüm yollarını geliştirmeye veya yeni çözüm yolları aramaya sevk etmektedir. Bahse konu yolların en önemlilerinden biri de, işgücünün niteliğini ve istihdam edilebilirliğini artırmak amaçlı uygulanan aktif emek piyasası politikaları olarak gündeme gelmektedir. Bu çalışmada aktif bir politika olarak değerlendirilen ve Ulusal Yeterlilik Sisteminin temel bir bileşeni olan Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Mesleki Yeterlilik Belgelendirmesi ele alınmıştır. Konuya ilişkin olarak endüstri ilişkileri sistemi taraflarının da değerlendirmelerine yer verilen çalışmada, işgücünün istihdam edilebilirliğini etkileyen kıstasların temel alınmasıyla bir algı ölçeği geliştirilmiş olup; söz konusu ölçek ile Türk Emek Piyasalarındaki MYK Mesleki Yeterlilik Belgelendirmesine ilişkin Türk Çimento Sektörü katılımcılarının algısı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Araştırma bulgularının aktarılmasının ardından ayrıca, dikkate değer olduğu düşünülen çeşitli bulgular üzerinden çözüm önerilerinin sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Unemployment has become one of the most significant problems not only of developing countries such as Turkey, but also, as of today, even of developed countries. The phenomenon of unemployment which, in this sense, has a global nature, leads countries to think, further develop existing solutions or seek new solutions considering the extent of the problem and the difficulties it presents. One of the most important ways in question is the active labor market policies implemented to increase the quality and employability of the labor force. In this study, Vocational Qualification Authority (VQA) Certification which is considered as an active policy and which is a basic component of National Qualification System is discussed. Related to the subject, the evaluations of the parties of the industrial relations system have been included, and a perception scale has been developed based on the criteria affecting the employment decision; through this scale, the perception of Turkish Cement Industry stakeholders regarding the VQA Vocational Qualification Certification in Turkish Labor Markets was attempted to be presented. Following the presentation of the findings of the research, it is aimed to put forward solution proposals based on various findings that are considered to be significant as well.