Bankacılık sektöründe müşterilerin teknoloji kabulüne ilişkin bir araştırma
An investigation of customer's technology acceptance in banking sector
  1. Tez No: 607470
  2. Yazar: ETHEM KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATIL TAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Türkiye'de bilişim teknolojilerine yapılan yatırımlar sayesinde geleneksel bankacılık faaliyetleri dijital ortamlara taşınmıştır. Bu köklü değişim bankalar arasındaki rekabeti etkilemektedir. Teknolojik yenilikleri yakından takip edip, uygulamaya geçen bankalar bir adım öne çıkmaktadır. Günümüzde teknolojiyi ürün ve hizmetlere dönüştürebilen bankalar pazarlama faaliyetlerini çok daha verimli bir şekilde yapabilmekte ve şube masraflarından ciddi tasarruflar sağlayabilmektedir. Bu araştırmanın amacı bankacılık sektöründe internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları ve diğer dağıtım kanallarının finansal hizmet kalitesinin müşterileri tarafından değerlendirme durumunun tespit edilmesidir. Bankacılık sektöründe bilişim teknolojilerinin kullanılması ve bankacılık hizmetlerine olan etkisi konu edinilmiştir. Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların gerçekleştirdiği hizmetler ve mevcut durumunun erişilebilen yıllar itibariyle değişimi karşılaştırmalı tablolar ile analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde banka müşterileri ile mülakat yapılmış alınan cevaplar değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda banka müşterilerinin internet ve mobil bankacılığa yönelik finansal hizmet kalitesi algılarının yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to investments in information technology in Turkey, traditional banking activities have been moved to digital media. This drastic change affects the competition between banks. The banks that follow the technological innovations closer and put into practice are one step ahead. Nowadays, banks that can transform technology into products and services can perform marketing activities more efficiently and provide significant savings in their costs. The use of information and internet technology in the banking sector and the impact of banking services to the subject of the accomplishments of the banks operating in Turkey has acquired the services that can be accessed and changed over the years of the current situation was analyzed with comperative tables. In the conclusion part, the interviews with the bank customers were made and the responses were evaluated. As a result of the research, it was determined that the perception of the financial services quality of the bank customers towards the internet and mobile banking was high and mobile banking.