Aile hekimliği polikliniklerine periyodik sağlık muayenesi için gelen hastalarda diyabet risk skorlaması ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of diabetes risk scoring and quality of life in patients visiting family medicine polyclinics for periodic health examination
- Tez No: 607641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Bu çalışmada FİNDRİSK diyabet riski ile SF-36 yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine periyodik sağlık muayenesine gelen hastaların FİNDRİSK diyabet risk skoru ve SF-36 yaşam kalitesi anketinin değerlendirildiği kesitsel bir çalışmadır. Katılımcıların diyabet risk skoru değerlendirmek için FİNDRİSK diyabet risk skorlaması seçilmiştir. Yaşam kalitesini değerlendirmek için ise SF-36 yaşam kalitesi anketi seçilmiştir. FİNDRİSK ve SF-36 katılımcılara çalışmacı tarafından yüz yüze uygulanmıştır. Veriler, SPSS ver. 22.0'ı kullanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between FINDRISC diabetes risk and SF-36 quality of life. Method: Our study is a cross-sectional study evaluating the FINDRISC diabetes risk score and SF-36 quality of life questionnaire of patients who come to the Family Medicine Outpatient Clinics of Akdeniz University Faculty of Medicine. FINDRISC diabetes risk scoring was chosen to assess the participants' diabetes risk score. SF-36 quality of life questionnaire was selected to evaluate the quality of life. FINDRISC and SF-36 were applied face-to-face to the participants by researchers Data, SPSS ver. 22.0.